(Diken / 25 Ekim 2016)

Bugün ikinci kez iş makinelerinin girdiği Cihangir Arkeolojik Roma Parkı’ndaki kazı çalışmaları ‘geç dönem Osmanlı Seramiği yeşil sırlı dipformu’ çıkınca durduruldu.

Beyoğlu Cihangir’de bulunan arkeolojik SİT bölgesi Sanatkarlar Parkı’nın (Roma Parkı/Bostanı) çevresinde bulunan alana İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapılması planlanan ‘sosyal kültürel tesis projesi’ için bir kez daha iş makineleri girdi.

Cihangir Güzelleştirme Derneği Başkanı Arkelog Senben Ünlüoğlu, kazı çalışmaları sırasında, ‘geç dönem Osmanlı Seramiği yeşil sırlı dipformu’ bulunması üzerine, kazı çalışmalarının sona erdiğini söyledi.

‘Topbaş’a iletilmiş olabilir’

Arkelog Senben Ünlüoğlu, kazı çalışmalarına mahalle sakinlerinin de karşı olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Burada nöbetteyiz. Burada elektrik kaçakları da oldu. BEDAŞ haberdar edilmemiş. Mahkeme süreci devam ederken sosyal tesis yapılmaya çalışılıyor. Alanda çıkan seramik kesitler nedeniyle bizi içeriye aldılar. Anladılar ki herhalde önemli bir şey var. Biz de ‘aman, durun yapmayın’ dedik. Osmanlı seramiği bulundu. Bulunan seramik Kadir Topbaş’a zannediyorum iletildi. Kadir Topbaş’ın ‘dur’ demesi ile çalışmalar zannediyorum durduruldu. Burada bir arkeolog eşliğinde elle kazı yapılarak, arkeolojik kazının yapılacağını umuyoruz. Bize mahalle sakinlerine sorulmasını beklerdik. Biz de isteriz sosyal tesis olmasını ama öncelikli olan kültürel alanlar.”

Bölge sakinleri de alanın arkeolojik SİT alanı olduğunu ifade ederek, “İnsanları halkı tedirgin ediyorlar. Çalışmalar ruhsatsız. Halk olarak itiraz ediyoruz. Buraların yeşil alan olarak kalmasını istiyoruz” diye konuştu.

Bu arada polis tarafından gözaltına alınan Beyoğlu Kent Savunması üyesi Deniz Özgür’ün işlemlerin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

Fotoğraflar: DHA