(BİA Haber Merkezi / 25 Ekim 2016)

Hafıza Kaydı’nın hazırladığı Bisikletlinin Trafikte Yaşam Hakkı Raporu bulguları 2 Kasım 2016 günü kamuoyuyla paylaşılacak.

Ankara’da Gordion Otel Kybele Salonu’nda yapılacak sunumda yeni çekilen belgeselin ilk gösterimi yapılacak.

Bisikletlinin Trafikte Yaşam Hakkı çalışması Hafıza Kaydı’nın yürüttüğü “17 Haziran Çağatay Avşar Cinayeti ile bisikletli ölümleri” başlıklı proje çerçevesinde hazırlandı.

Çağatay Avşar 17 Haziran 2010 günü sabahı erken saatlerde Ankara’da Gölbaşı-Konya yolunda bisiklet antrenmanı yaparken bir otomobilin kendisine çarpması sonucu hayatını kaybetti. Hız limiti gösteren trafik tabelaları işe yaramadı, trafik mobeseleri bozuktu, ölüme sebebiyet veren sürücü bulunamadı… Hafıza Kaydı, Çağatay Avşar vakasını motorlu taşıt sürücülerinin çarpması sonucu yaşamını yitiren bisikletlilerin haklarının savunusu ve yeniden yaşanmasını engellemek için çalışıyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Hafıza Kaydı hakkında

Hafıza Kaydı, 2013 sonbaharında, Gezi Direnişi ertesinde başlayan park forumlarında doğdu. Seğmenler Forum’da bir araya gelen bir grup, 29 Aralık 2013’teki Toplumsal Vicdan Forumu’nun düzenledi.

Hafıza Kaydı ismi Nisan 2014’te belirlendi; web sitesi Haziran 2014’te hazırlanmaya başlandı ve 4 Ocak 2015 günü yayına başladı.

Hafıza Kaydı’nda Büyük madenci yürüyüşü, Ruhi Kılıçkıran cinayeti,Ümraniye Cezaevi olayları, Zümrüt Apartmanı’nın yıkılışı, Pippa Bacca,2006 Amed (Diyarbakır) olayları, 1980 Çorum olayları, Büyük Ankara Yangını ve ondan hiç de küçük olmayan 20’den fazla kent yangını veÇağatay Avşar cinayeti gibi kayıtlar tutuluyor.