(Diken – 29 Ekim 2016)

Edirne’nin Keşan ilçesinde, hava kirliliğini önlemek için yüksek kalite sayılan 5 bin 600 kalori ve üzeri hariç kömür kullanılamayacağına dair karar, yardıma muhtaç yurttaşlara dağıtılacak kömürün bu şartları taşıyamaması gerekçesiyle bir yıl ertelendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 81 ilde 195 noktada yaptığı hava kalitesi ölçümüne göre hava kirliliğin tehlikeli bir noktaya ulaşarak en yüksek riski yarattığı bölge Edirne’nin Keşan ilçesi. Bakanlık bu nedenle bölgede bir an önce doğalgaza geçilmesi uyarısında bulunmuştu.

Keşan Belediyesi’nin talebi üzerine Edirne İl Mahalli Çevre Kurulu, 21 Nisan 2016 tarihinde ilçede 5600 kalori altında, 1.6 kükürt oranının üzerinde kömür girişini ve kullanımını yasakladı.

Ancak ihtiyacı olan yurttaşlara yardım eden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın dağıtacağı kömürlerin, dört bin kalorili ve kükürt oranı yüksek olması nedeniyle karar bir yıl ertelendi.

Böylece, hava kirliliğin tehlikeli bir noktaya ulaştığı ilçede kullanılmaması gereken bir kömür kullanılmış olacak, bu durum hava kirliliğini artıracak.

Devlet kriterlere uygun kömür bulamamış’

Karara tepki gösteren Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, şunları söyledi: “Bundan sonra gelecek düşük kalorideki kömürlere neye dayanarak ilçeye girişini engelleyeyim? Keşan’ın bu karara tepki göstermesi lazım. Neden böyle bir karar alındı, neden geri dönüldü? Devlet kriterlere uygun kömür bulamamış. Peki Keşan’da yaşayan vatandaşlar nasıl buldu? Çelişki burada. Kriterlere uygun kömürlere ‘Keşan’da satılabilir’ damgası vuruyorsun, biz de o belgelere bakıyoruz. Vatandaş buluyor, devlet nasıl bulamaz? Bu bir şeylere kılıf.”

DHA muhabirinin bildirdiğine göre kentte solunum yollarına bağlı hastalıklar artış gösterirken, vatandaşlar bazen kirli hava nedeniyle nefes almakta bile güçlük çekiyor.

Konuyu Meclis’e taşıyan CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin cevaplaması için TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Önergede, “Havaların soğuması ile Keşan’ın havası yine alarm vermeye başlamıştır. 27 Ekim 2016 tarihi itibari ile Partikül madde 10 ortalaması AB sınırının (50) çok üzerinde, yasal sınır (80) düzeyinde 73’tür” denildi.