(KOS Medya – 29 Ekim 2016)

Manisa’nın Salihli İlçesi’ndeki Kurşunlu Dere’sinde Anadolu’daki nesli hızla tükenmekte olan yaralı halde bir su samuru bulundu. Tedaviye alınan su samurunun, bölgedeki yaban hayatında ilk kez görüldüğü kaydedildi.

Ekrem Çağlar’ın DHA’da yer alan haberine göre, Salihli’nin Yılmaz Mahallesi Kurşunlu Deresi Kocaazman Mevkii’nde çiftçi Gürcan Köse, dere yatağından bir ses geldiğini fark etti. Dere yatağının içine giren Köse, yaralı halde yatan bir hayvan olduğunu gördü. Köse’nin durumu Salihli Belediyesi’ne bildirmesi üzerine olay yerine, Veteriner İşleri Müdürü Veteriner Hekim Birol Avcı geldi. Veteriner Avcı’nın yaptığı incelemede, ense kısmından yabani hayvan saldırısıyla yaralanan canlının nesli tükenmekte olan su samuru olduğunu tespit etti.

MANISA'NIN SALIHLI ILCESI'NDE DERE YATAGINDA NESLI TUKENEN YARALI HALDE BIR SU SAMURU BULUNDU. TEDAVIYE ALINAN SU SAMURUNUN, BOLGEYE NASIL GELDIGI TESPIT EDILEMEDI. (FOTO: SALIHLI, DHA)

Yaralı su samuru, tedavi için Salihli Belediyesi Sokak Hayvanları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne götürüldü. Tedavisinin ardından ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4’üncü Bölge Manisa İl Şube Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Salihli Şefliği yetkililerine teslim edileceği belirtildi Türkiye’de ender görülen su samurunun bölgeye nasıl geldiği ise tespit edilemedi. Kent genelinde hayvanat bahçesi bulunmazken; bölgedeki yaban hayatında ise su samurunun ilk kez görüldüğü kaydedildi.