(Sendika / 29 Ekim 2016)

Bölge halkının itirazlarına rağmen başlayan Yeşil Yol çalışmalarında yaşanan iş kazasının ardından yaşam savunucuları uyardı, doğa ve işçi düşmanı bu projeden vazgeçmeye çağırdı.

Karadeniz’de yaylaların birleştirilmesi bahanesiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılmak istenen Yeşil Yol projesinin yürütmeyi durdurma kararına rağmen başlamasının ardından iş kazası yaşandı.

Yöre halkının yayladan inmesi ve yayla zamanının bitmesiyle başlayan “Yeşil Yol” çalışmalarında işçiler kar nedeniyle yaylada mahsur kaldı. Kavrun – Samistal yaylaları arasında yol çalışması devam ederken, Çamlıhemşin Koçdüzü yaylasında da çalışmalar başladı.

Koçdüzü yaylasında çalışan iki makine operatörü seyir halindeyken kar nedeniyle kayarak araçla birlikte şarampole yuvarlandı.

Araçtan fırlayan operatörlerden birinin bacağı kırılırken, diğer operatör yardım çağrısında bulundu. Yaylada ve yollarda biriken ve boyu yarım metreye ulaşan kar nedeniyle ambulans olay yerine ulaşamadı. Yolda biriken karın temizlenmesiyle işçiler olay yerinden alınarak hastaneye götürüldü.

Yaşanan iş kazasının ardından açıklama yapan Karadeniz İsyandadır Platformu ve Fırtına İnisiyatifi bakanlığı ve üstlenici firmaları uyararak rant için doğaya ve işçiye düşman projeden vazgeçmeye çağırdı. Açıklama şöyle:

“Yeşil Yol’un doğaya vereceği zararın dışında 1900’den 3000 metreye kadar olan irtifalarda işçilerin çalışma koşulları bulunmamakta!

Özellikle sonbahar ve kış aylarında yaylaların bulunduğu alanlarda işçi sağlığı ve güvenliği tehlike altında!

Yine sonbahar ve kış aylarında yamaçlarda biriken karlardan dolayı çığ tehlikesi bulunmakta ve gelişi güzel yapılan çalışmalar çığı tetiklemekte! Bu nedenle yaylada bulunan evlerle beraber orada bulunan işçiler de risk altında!

Yaşanan kazada can kaybının olmamasından ders çıkartılarak bir an önce yeşil yol çalışmaları durdurulmalıdır!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin ilan ettiği, hayatın olmazsa olmazı rant için doğa ve işçi sömürüsü yapılıyorsa, doğa üzerinde yapılan her yanlış uygulamanın geri dönüşü imkansız zararlar vereceği de mutlaka bilinmelidir!”