Okuma süresi: < 1 dakika

(Hüseyin Şimşek /Birgün -01 Kasım 2016)

Cengiz Holding’in Cerattepe’de maden çıkarmasına karşı açılan davaya halkın katılımını engelleyen Rize ve Artvin valileri hakkındaki “görevi kötüye kullanma” ve “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” suçlamaları, “Valiler görevini yaptı” denilerek işleme konulmama kararı verildi. ‘’Gerekirse kafa kopartacağız’’ diyen Trabzon Valisi Yücel Yavuz hakkında ise ön inceleme yapılması kararlaştırıldı

YARSAV kurucu başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na Cengiz Holding’in Artvin Cerattepe’de maden çıkarması faaliyetlerinin durdurulmasına yönelik davaya halkın katılımını engelleyen Rize Valisi Erdoğan Bektaş ile Artvin Valisi Ömer Doğanay hakkında suç duyurusunda bulundu.

19 Eylül’deki davaya halkın katılımını engellemek için yol kapatan Valiler hakkında inceleme başlatılmasını istemiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Üst Düzey Memur Soruşturma Bürosuna başvuran Eminağaoğlu, davaya katılım konusunda mahkemenin karar vereceğini, gizlilik kararı olmadığı sürece davayı taraflar dahil herkesin katılıp izleyebileceği ancak valilerin halkın bu hakkını engellediğini ifade etti. Trabzon Valisi Yavuz Yücel’in Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen Karedeniz Madenciliği panelinde Cerattepe tartışmasına ilişkin “Bakır madenciliğinin önündeki tüm engellerin kaldırılması gerek, tüm engellerin, gerekirse kafasını koparacağız” sözlerine de yer veren Eminağaoğlu, üç vali hakkında “görevi kötüye kullanma” ve “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs”ten işlem yapılmasını istedi.

“Valiler görevini yaptı”

Eminağaoğlu’nun başvurusunu değerlendiren Başsavcılık, Artvin ve Rize Valileri hakkındaki suç duyurusunu işleme koymama kararı verdi.

Başsavcılık, kararının gerekçesini valilerin halkın davaya katılımını engellemek için yol kapatmasını, davaya gitmeyi engelleyici yol kontrol noktalarının kurdurmasını ve 1 ay süre ile toplantı ile gösterilerin yasaklanmasını “Görevini yaptılar. Suç duyurusunun soyut ve genel nitelikte olduğu anlaşılmıştır” diye açıkladı.

Cengiz Holding’in bünyesinde bulunan Eti Bakır’ın Cerattepe’de maden arama ve çıkarma çalışmalarına başlamasına tepki gösteren halk için, “Gerekirse kafa koparacağız” diyen Trabzon Valisi Yücel Yavuz hakkında ise ön inceleme başlatılması için dosyası İçişleri Bakanlığına gönderildi.

İtiraz yolu kapalı olan bu kararlar için sadece Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapılması olanağı bulunuyor.