(Sendika.org – 5 Kasım 2016)

İstanbullu Artvinliler “Çevre davalarını mahkemeler değil halk kazanır” İstanbullu Artvinliler bugün (5 Kasım)  Şişli Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde Cerattepe davasını ve çevre hakkı mücadelesini konuşmak üzere bir araya geldi

İstanbullu Artvinliler 25 yıldır süren Cerattepe davasını ve çevre hakkı mücadelesini  konuşmak üzere Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. Artvinli bir çok kitle örgütü ve yöre derneğinin katılımıyla düzenlenen panelde Cerattepe davası avukkatlarından Bedrettin Kalın ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Oğuzhan Kurtoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Artvin Hizmet Vakfı Başkanı Dr.Mustafa Melek’in açılış konuşmasıyla başlayan panelde Kurtoğlu, Cerattepe yapılacak bir madenin çevresel ve sosyal etkilerini değerlendirdi.

Türkiye’nin en büyük çevre davası olarak kayıtlara geçen Cerattepe davası avukatlarından Bedrettin Kalın konuşmasına tutuklanan Cumhuriyet Gazete’si yazarlarını Cerattepe’den selam getirdiklerini söyleyerek  başladı. Kalın, bu tutuklamalar  “Cerattepe ile ilgili haberleri siz almayın diye yapıldı dedi.

Kalın, konuşmasında 25 yıldır süren hukuki ve fiiili mücadeleyi aktardı. Artvin Cerattepe’de çıkarılmak istenen maden için hazırlanan ÇED raporuna karşı açılan davanın karar duruşmasında davacıların dahi katılımının engellendiği hatırlatan Kalın, mahkeme heyetinin tavrı nedeniyle adil yargılama koşullarının kalmadığını ifade ederek reddi hakim talebinde bulunduklarını belirtti.

İkinci bölümde katılımcıların sorularıyla devam eden panelde ülkenin içinde bulunduğu duruma değinen katılımcılar “hukuk bittiğinde ne yapacağız” sorusuna kürsüden çevre davalarını mahkemeler değil halk kazanır diyerek yanıtladı.