(Kırmızı Tilki – 3 Kasım 2016)

Bu yavru jaguar Ekvador’da, annesiz ve hareket edemez bir halde bulundu. Kurtarıcıları tarafından ulaştırıldığı klinikte veteriner hekimler tarafından gerçekleştirilen ilk muayenesinde yavru jaguara, tetrapleji (bedenin toptan felç olması) teşhisi kondu. Bebek jaguar, bacaklarını hareket ettiremiyordu. Sorunu daha detaylı değerlendirebilmek için röntgen çeken veteriner hekimler, yavru jaguarın bu durumunun ardında korkunç bir hikaye olduğunu fark ettiler

980x-1

Ekvador’da bulunan San Francisco de Quito Üniversitesi veterinerlik fakültesi öğrencilerinden Veronica Cabrera, her hafta TUERI yaban hayatı koruma ve kurtarma derneği tarafından ülkenin dört bir yanından pek çok vahşi hayvanın yaralı halde veterinerlik fakültesine getirildiğini belirtiyor. Cabrera “Bu yavru jaguara ne olduğunu kanıtlayamıyoruz çünkü bölgede yaşayan köylüler susmayı tercih ediyorlar. Fakat aslında ne olduğu açık. Yavru, palm yağı plantasyonunun hemen yanında, annesiz bir halde bulundu. Muhtmelen plantasyona çok yaklaştıkları için annesi de kendisi de vuruldu.” diyor. Palm yağı plantasyonlarının bulundukları yerlerdeki yerlilere tehditler yağdırdığı, yağmur ormanlarını tahrip ettikleri, plantasyonlara yaklaşan hayvanları vurdukları zaten biliniyor. Geçtiğimiz aylarda Endonezya’da çevre bakanlığı denetleme ekibi bile plantasyon çalışanlarınca rehin alınmış ve tartaklanıp ölümle tehdit edilmişti.

11 aylık olan yavru jaguarın, palm yağı plantasyonlarının ve kaçak avcılığın kurbanı olan sayısız hayvandan yalnızca biri olduğu düşünülüyor. Vücudunda 18 adet kurşun tespit edilen yavru jaguarın omurgasının kurşunlar nedeniyle çok ciddi zarar gördüğü ve bu nedenle hareket edemediği ifade ediliyor.

980x-2

Fakat veteriner hekimler yavru jaguardan umutlarını kesmediler. Dişi yavrunun adını D’yaira koydular. D’yaira, Dr. Andrés Ortega ve Dr. Gabriela Parra tarafından ameliyat edildi. Bir kısmı omurgasına gömülen kurşunlar çıkarıldı.

Cabrera “D’yaira’nın 5 aylık bir Úzik tedaviden sonra bir ameliyat daha olması gerekecek ve umuyoruz sağlığına tamamen kavuşacak. Bu korkunç hikayenin herkes tarafından bilinmesini ve paylaşılmasını istiyoruz. Çünkü palm yağı plantasyonları ve kaçak avcılar pek çok hayvanın hayatını ve neslini tehdit ediyor. Bunun önünün alınması acil ve şart.” diyor.

D’yaira’nın sağlığına kavuşması için önünde çok uzun bir yol olsa da gelişme göstermeye başladı. Geçtiğimiz Perşembe günü (3 Kasım 2016) arka bacaklarını hareket ettirdiği gözlemlendi. D’yaira bu hafta yatış pozisyonunu kendi kendine değiştirebilmeye ve yardım almadan yemek yiyebilmeye de başladı. O, her geçen gün daha da güçleniyor.

Kaynak: The Dodo