Haber

Published on Kasım 8th, 2016 | by Kuzey Ormanları Savunması

Peru: Maden şirketinin yol açtığı çevre felaketine direnen köylüler polisle çatıştı

(İsyandan – 08 Kasım 2016)

6 Kasım Pazar günü, Pataz eyaletindeki Parcoy ilçesinde, Consorcio Minero Horizonte (CMH) maden şirketinin yol açtığı çevre kirliliğini protesto eden köylülere polis saldırdı.

Yaklaşık 200 köylü sabahın erken saatlerinde şirkete ulaşan Chilcapampas bölge yolunu kesti. Şirkete ait bir borudan kaynaklanan sızıntı Retamas nehrinde kirliliğe sebep olmuştu.

Yolu açmak için harekete geçen 130 askeri polis köylülere saldırdı. Çıkan çatışmada iki köylü hayatını kaybetti, 23 kişi de yaralandı. Çatışma sonrası köylüler yolu açmayı reddetti.

14 Ekim’de, Apurimac bölgesinde, Avustralya-Çin ticari ortaklığı olan MMG şirketinin işlettiği Las Bambas madeninden bakır cevheri taşıyan tırların ve yolun çevreye olan etkilerini protesto etmek için yolu kesen köylülere yine polis saldırmış ve bir eylemci başından vurularak hayatını kaybetmişti.[1]

Peru’da köylüler, maden şirketlerine karşı topraklarını, su kaynaklarını savunmak için grevler,[2]protestolar[3]ve yol kesme eylemleriyle direniyor. Maden tekelleri ise köylü direnişini bastırmak için askeri polisi kullanıyor.

 

Notlar:

[1] http://isyandan.org/haberler/peru-maden-protestosu-icin-yol-kesen-koyluler-polisle-catisti/Notlar:

[2] http://isyandan.org/haberler/peru-madencilik-tekelini-hedef-alan-buyuk-grev-devam-ediyor/

[3] http://isyandan.org/haberler/peru-acuna-nine-madencilik-sirketine-karsi-direniyor/

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑