(Levent Kanik / Sendika.org – 8 Kasım 2016)

“Ben Lükota’dan değilim, oradan tanıdıklarım da yok AMA onların hepsi benim akrabamdır, biz hepimiz TEK İNSAN’ızdır, bütünüzdür. Bugün bunu kanıtladık. Protestoda ve duamızda yan yana durarak bunu kanıtladık. Ezilenler bir bütündür, TEK’tir”

5 Kasım 2016 Cumartesi günü New York şehrinde, Kuzey Dakota eyaletinde Kızılderililerin toprakları üzerinde inşa edilmeye çalışılan boru hattına karşı yapılan protestodan sonra eylemin düzenleyicilerinden Kızılderili kültür merkezinin başkanı olan Luis Sanakon Ramos ile bir video röportaj yaptım. Ramos’un anlattıklarının Türkçe çevirisi aşağıda, videonun altında.

dakota-yuruyus

10 saat süren yürüyüşte Manhattan adası boydan boya yüründü ve Bronx ilçesine geçildi. Bronx’ta siyahi lider Malcom X’in katledildiği noktada bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Uzun yürüyüş, Amerika’nın yerli halkı olan Kızılderililerin bir zamanlar dua ettikleri kutsal topraklarından şimdilerde Inwood Hill Park denilen alanda sona erdi.

“Merhaba. Adım Luis Ramos. Porto Riko’daki, Vakıya kabilesindenim. New York şehrinde yaşıyorum.

“Kuzey Dakota boru hattı gerçekten yürekler acısı bir proje ki bu projeyi Citibank, TD Bankası gibi büyük finansal kurumlar destekliyor; ayrıca, Amerikan ordusu mühendisleri de destekliyor.

“Bu projenin yapımı için izin alabilmeleri en temel insan haklarını ihlaldir.

“Lükota halkı tam da bu projenin geçtiği alanın ortasında yaşıyor. Ve Lükotalar anlaşmaya göre koruma altındadırlar. Bu topraklar onlara ait, onların kutsal toprağıdır. Onların bu toprak üzerinde hakları var; tıpkı Amerikalıların hakları olduğu gibi. Kimse onların topraklarını işgal edemez.

“Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin görevi, kabilelerin tanınmış haklarını korumaktır. Fakat gelinen bu noktada, Amerikan ordusu, boru hattı yapımı için izin vermiş ve destek veriyor olması, antlaşmayı ihlal ettikleri anlamına gelmektedir. İnsan haklarını ihlal ettikleri anlamına gelmektedir.

“Bugün, tüm Manhattan adasını Kızılderililer ve destekçileriyle beraber bir bütün olarak yürüdük ve beraber seromoni yaptık. Dualarımızda İçbilen kabilesi olarak yaptık ki kökleri Tıpıdı adasından başlar, Güney’e iner ve daha sonra kuzeye taa Kanada’ya kadar uzanır.

“Burası İnwood Hill Park, yerlilerin arasında Shuraka Park diye bilinir; burada bir soykırım yaşandı. Almanlar, İngilizler ve kolonistler yerli halkı katlederek buradan göçe zorladılar. Bu Amerikan tarihidir.

“Biz bugünkü yürüyüşümüz sırasında YETER ARTIK dedik; biz saldırgan değiliz, silahımız yok, okumuz yok ama SEVGİ var. Bizim insanlarımıza sevgi, kültürümüze sevgi var. İstediğimiz tek şey karşı tarafın bize SAYGI göstermesidir, antlaşmaya saygı göstermesidir.

“Ben Lükota’dan değilim, oradan tanıdıklarım da yok AMA onların hepsi benim akrabamdır, biz hepimiz TEK İNSAN’ızdır, bütünüzdür. Bugün bunu kanıtladık. Protestoda ve duamızda yan yana durarak bunu kanıtladık. Ezilenler bir bütündür, TEK’tir.”


dakota2-1024x684 dakota-4 dakota-6 dakota-7 dakota-8 dakota-9 dakota-10 dakota-11 dakota-12