(Kubilay S. Öztürk – 4 Kasım 2016)

Kazdağı’nı siyanüre bulayanlar hakkında, bugüne kadar kamu adına hiçbir idari işlem başlatılmayınca, Edremit’te sivil toplum güçleri yine inisiyatif almak zorunda kaldılar.

Hatırlanacağı üzere, Havran ilçesi Talimalanı mevkiinde 8 Ağustos 2016 günü bir orman yangını çıkmıştı. Edremit Orman İşletme Müdürlüğü görevi gereği bu yangına helikopterleriyle müdahale etti. Ancak söndürme suyunu, iki dakika mesafedeki Havran Barajı’ndan, üç dakika mesafedeki Edremit Körfezi’nden, bir dakika mesafedeki dört adet yangın göletlerinden değil de, Özdoğu Ltd.Şti. madenine ait atık su havuzundan almayı tercih ettiler! Tıpkı geçen sene olduğu gibi.. Bakır ve molibden üreten bu madenin, siyanür dahil her türlü endüstriyel atığını barındıran havuzlarından, söndürme helikopterleriyle alınan 120 ton kimyasal içerikli su Kazdağı’nın bağrına, ormanın üzerine serpildi.. Evet, ertesi gün yangın söndü.. Söndü ama orman zeminine ve yerin altına yüzyıllarca sönmeyecek bir kirliliğin yangını da atılmış oldu.

Amaç yangın söndürmek miydi, yoksa havuz boşaltmak mı, anlaşılamadı.. Oysa söz konusu şirkete maden izni verirken, endüstriyel suyun hiçbir şekilde başka maksatla kullanılmaması koşulunu koyan da Orman Genel Müdürlüğü’nün kendisi idi. Bu koşulun ihlali, maden ruhsatının iptal sebebidir. Özdoğu Ltd. Şti. bu koşula uymamıştır. Edremit Orman İşletme Müdürlüğü bu kanunsuzluğa sebebiyet vermiştir. Yangın gününden bu yana Edremit Körfezi’ndeki basın, yerel yönetim ve STK’lar tarafından durumun dile getirilmesine ve protestolara rağmen, kamu adına idari işlem başlatan olmamıştır. Üstelik Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bu konuda verilen dilekçelere gayri ciddi yanıtlar vermekte, “fazla kurcalamayın” bile diyebilmektedir!

Yerin altındaki değerleri çıkartmak için, yerin üstündeki tüm değerleri, canlıları, canlıların yaşam alanlarını ve yarınlarımızı hiçe sayanlara, bunlara göz yumanlara derslerini vermek gerekiyordu. Bu nedenle geçtiğimiz Cuma (4 Kasım) Tarım Orman İş Sendikası öncülüğünde toplanan STK’ları suç duyurusunda bulundular. Edremit Orman İşletme Müdürlüğü hakkındaki dilekçe Edremit Cumhuriyet Savcılığı’na; Balıkesir Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile Özdoğu Ltd. Şti. hakkındaki dilekçeler ise Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığına verildi.

Tarım Orman İş Sendikası Genel Merkezi, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Alevi Kültür Derneği, Anadolu Kadın Hareketi ve Körfez Kadın Güç Birliği bu suç duyurularının sonuna kadar takipçisi olacaklardır. Ayrıca yerel yönetimlerden, konuya duyarlı tüm STK ve kişilerden de açılan davalara müdahil olmalarını ve geleceğimize birlikte sahip çıkmak için el vermelerini dilemektedirler.

kazdagi-yangin-suc-duyurusu