(Fulya Altunyay / Birgün – 11 Kasım 2016)

Roma Bostanı İnsanları, “Şimdi kış geldi. Yine kış fidelerimizi dikme zamanı” diyerek bir araya geliyor. Bostandan Sevil Baştürk, “Betondan daha iyi bir alternatifimiz var. Bir buçuk yıldır bunu ispatlamaya çalışıyoruz” diye belirtiyor.

İstanbul Cihangir’de bulunan Roma Bostanı İnsanları kışlık fideleri toprakla buluşturmak için bir araya geliyor. Roma Bostanı İnsanları yarın saat 14:00’te buluşup kışlık fideleri dikecek.

“Kış geliyor, gelin bostanda birlikte olalım” diyerek çağrıda bulunan Roma Bostanı insanları, bostanın inşaat tehdidi ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. Roma Bostanı İnsanları’ndan Sevil Baştürk, “Son bir buçuk yıldır, Roma Bostanı’nda toprağın şifasına ve birlikte üretmenin keyfine inanan birçok insan; çocuklarımızla, komşularımızla ve toprağa değmek isteyen pek çok yeni arkadaşımızla birlikte, İstanbul’un göbeğindeki bu alanı önce temizledik, sonra toprağı hazırladık, fitilli yatak sistemleri ve kompost kutuları yaptık; ektik, biçtik, suladık” diyor. Baştürk, “Ekmeye, biçmeye ve bir araya gelmeye ihtiyacımız var. Betondan daha iyi bir alternatifimiz var. Bir buçuk yıldır bunu ispatlamaya çalışıyoruz” diye belirtiyor.

‘Ücretsiz paylaşıyoruz’

“Şu anda Roma Bostanı’nda elma, zeytin, erik, ayva, Trabzon hurması, iğde, nar ve incir ağaçları var” diyen Baştürk, “Roma Bostanı’nda çıkan bütün ürünler yolu bostandan geçen herkesle paylaşılıyor. İsteyen herkes bostan ürünlerini hiçbir ücret ödemeden alabiliyor. Şimdi kış geldi. Yine kış fidelerimizi dikmenin zamanı” ifadelerini kullanıyor.

‘Yıkıma karşı durduk’

Baştürk, son dönemde yıkım ve inşaat tehditleri ile gündeme gelen bostanla ilgili son duruma da dikkat çekiyor.

“20 Ekim Perşembe günü bostanın yakınındaki otopark olarak kullanılan alanda bir inşaat başladı. Arkeolojik ve jeolojik etüt gerektiren alan olduğu halde müze denetimi dışında, tabelasız ve ruhsatsız çalışmalara başladı. Mahallelilerin tepkileri üzerine inşaat durdu” diyen Baştürk, defalarca denenen inşaat girişimlerini mahalleli ile birlikte durdurduklarını, inşaat çalışmalarını Cihangir Güzelleştirme Derneği ve Arkeologlar Derneği ile birlikte yargıya taşımaya hazırlandıklarını da kaydetti.

İmza kampanyası

Change.org adresinde, “Roma Bahçesi imara açılmasın! Katılımcı yöntemlerle İstanbullulara açılsın!” başlığıyla yıkına karşı bir imza kampanyası başlatıldı.

***

Facebook etkinlik sayfası: Sen de gel

Change.org imza kampanyası: Roma Bahçesi imara açılmasın! Katılımcı yöntemlerle İstanbullular’a açılsın! 

Roma Bostanı web sitesi ve detaylı bilgiler için tıklayınız.