(İz Gazete – 12 Kasım 2016)

Çeşme’de tarım arazilerine yapılan rüzgar santrallerine karşı protesto gösterisine katılan CHP İzmir Vekili Musa Çam hakkında fezleke düzenlendi.

Çevreciler, İzmir Çeşme’ye bağlı Ovacık Köyü Karlıktepe mevkisinde bulunan rüzgar enerjisi santrallerine karşı eylem yapmıştı. Tarım alanlarının bulunduğu arazideki o eyleme CHP İzmir Milletvekili Musa Çam da destek vermişti.

“İşi engellemek” suçlamasıyla Çam hakkında soruşturma açıldı ve dokunulmazlığı nedeniyle de fezleke düzenlendi. TBMM’de biriken dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili Meclis’te alınan kararın ardından bu dosyalar da işleme konuldu.

KONUTLARA ÇOK YAKIN

CHP’li Çam, enerji ihtiyacını karşılamanın en temiz yollarından birinin, rüzgar enerjisi olduğunu belirtti. Çam, ancak tarım alanlarına kurulan rüzgar enerjisi santrallerinin, konutlara çok yakın olduğunu ve korunması gereken alanların talan edilmesi anlamına geldiğini vurguladı.

ÇEVRE KATLİAMI YAPIYORLAR

Musa Çam, hakkında üç fezleke olduğunu bunlardan ikisinde “Cumhurbaşkanı ve eski İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya hakaret” birinde de, ‘’Rüzgar gülleri yapımını engelleme” suçlamasının yer aldığını vurguladı. Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre; CHP’li vekil, “AKP’nin çevre duyarlılığı bizimkinden farklı. Çevre katliamına özel bir ilgisi var. Savunma hazırlıyorum. Bu ayın sonunda gidip savcıya ifademi vereceğim” diye konuştu.