(Uğur Şahin / Birgün – 12 Kasım 2016)

Cevahir AVM’ye kaçak 32 bin metrekarelik alan için soruşturma başlatıldı. CHP’li Sağ, “Dava açılmalı, haksız kazanç var” dedi

2005 yılında açıldığında Avrupa’nın 2’nci, dünyanın 8’nci en büyük alışveriş merkezi olarak tanıtılan İstanbul Şişli’deki Cevahir AVM’nin, 32 bin metrekarelik alanının kaçak inşa edildiği iddiası üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) CHP’li Meclis üyeleri Hüseyin Sağ ile Deniz Erzincan, ‘imar kirliliğine neden olma’ suçundan Cevahir AVM’nin sahibi olan Kuveytlilere ait İngiliz şirket St. Martins Property ve AVM’nin Türkiye yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Meclis üyeleri ayrıca Şişli Belediyesi’nin yetkilileri hakkında da AVM’de kaçak mağaza yapıldığını bilmelerine rağmen göz yumduklarını iddia ederek, ‘görevi kötüye kullanmadan’ haklarında işlem yapılmasını talep etmişti. Sağ ile Erzincan’ın suç duyurusunun ardından savcılık tarafından soruşturma başlatıldı.

Haksız kazanç sağlandı
BirGün’e konuşan CHP’li Meclis üyesi Hüseyin Sağ, Cevahir AVM’ye açılan soruşturmanın örnek teşkil etmesi gerektiğini vurgulayarak, soruşturmanın davaya dönüşmesini beklediğini aktardı.

AVM’de haksız bir kazanç yaşandığının altını çizen Sağ, binadan kazanılan kira gelirlerinin geriye dönük vergilendirilmesinin gerektiğini vurguladı. Sağ, “Temenni ederim ki dava açılır ve bunu yapanların yanına kâr kalmaz. İBB’nin Şişli Belediyesi’ne gönderdiği AVM’nin kaçak olması ile ilgili yazı hasıraltı ediliyor. Ancak İBB de evrakı takip etmesi gerekirken takip etmedi. Yani bir çeşit danışıklı dövüş yaşandı” diye konuştu.

Tadilat projesine sığınıldı
Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün gerekli yıkım ve para cezası kararı aldığını hatırlatan Sağ, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Yine önce kaçak yap, sonra yasallaştırma sistemi olarak kullanılan tadilat projesine sığınıldı. Tadilat projesine imza atanlar bu soruşturma kararına dikkat etmeli. Dünyanın en büyük AVM zincirinin sahibi olan St. Martins Property’in binası zabıtlandı ve ceza kesildi.”