(Bozcaada Forum / 16 Kasım 2016)

Bozcaada Forumu, adanın en bakir koyları olan Sulubahçe ve Habbele koylarının ihaleyle satışa çıkarılması üzerine, ihaleyi durdurmak amacıyla bir kampanya başlattı. Kampanyanın ilk aşamasında 21 ve 22 Kasım 2016 günlerinde yapılacak ihaleler öncesinde bir change.org imza kampanyası başlatıldı. 16 Kasım Çarşamba akşamı saat 20.00’da #bozcaadabizim hashtagıyla bir sosyal medya eylemi yapılacak.

Bozcaada Koyları Satılık Değil! Çünkü #bozcaadabizim

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Çanakkale ili Bozcaada İlçesi Sulubahçe ve Habbele Koyları’nın  4 Kasım 2016 tarihli ilanla kıyı kullanımı açısından ihaleye çıkarıldığı ve ihalelerin 21 ve 22 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştirileceği bilgisine üzüntüyle ulaşmış durumdayız.

sulubahc%cc%a7e

Sulubahçe Koyu

Bozcaada koyları 21 Kasım’la başlayacak bir süreçle sırayla ihaleye açılıyor. Mirasımızı geleceğe bırakmak için doğasıyla, deniziyle, koylarıyla temiz bir adada yaşamak ve yaşatmak için Bozcaada’mıza sahip çıkalım.

Bozcaada’nın, Avrupa’nın en önemli adaları arasında gösterildiği herkesçe biliniyor. Her sene binlerce ada arasından ilk 10’a giren Bozcaada’nın bu hikmeti bakirliğinden,  sadeliğinden ve el değmemiş koylarından geliyor. Bu ülkedeki vatandaşlar ve siyasetçiler tarafından, “Türkiyemizin güzide adası Bozcaada, Avrupa’nın en iyileri arasında” sözünü gururla haykırmak varken, onu sıradanlaştırmak, şezlonglara boğmak, birçok tatil yeri ile aynı kefeye koymak büyük haksızlık olur.

Ada bugünlere şezlonglarla, tesislerle değil; bağları, bakirliği, kendine has kimliği, ziyarete gelen turistlerin bagajlarında taşıdığı şemsiyesi, sepeti ile geldi. Bu özellikleriyle Avrupa’nın en iyileri arasında oldu. Bu farkıyla tüm turizm yerleri farklı arayışlara girerken Bozcaada kendi özelliğini, duruşunu bozmadı. Tarihini, kültürünü, yapısını ve en önemlisi bakirliğini korudu.

Bozcaada’nın şartları, kapasitesi, ekmeği, suyu, çöpü, sandalye sayısı ve kısaca her şeyi sınırlı. Çünkü unutulmamalı, burası bir “ada”. Bozcaada ana karadaki herhangi bir yerden farklı olarak değerlendirilmeli. Şartlar ona göre belirlenmeli.

İşte bu sebeptendir ki…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Bozcaada’nın geleceğini etkileyecek bu kadar önemli kararları almadan önce ada halkının ve ada severlerin fikir ve endişelerini göz ardı etmemesi gerektiğine inanıyoruz. Ege’deki iki adamızdan biri olan Bozcaada için yapılan bu ihalelerin iptal edilmesini talep ediyoruz.

Bu düşüncemize siz de katılıyor ve #bozcaadabizim diyorsanız, imza kampanyamıza katılarak lütfen bize destek olun.

Teşekkürler

İmza kampanyası için: tıklayın

img-20161115-wa0000