Haber

Published on Kasım 20th, 2016 | by Kuzey Ormanları Savunması

Bartınlılar, termik santralin Çevre Düzeni Planı’na itiraz etmeye hazırlanıyor

(Sendika.org – 17 Kasım 2016)

Bartınlılar, Amasra’da yapılmak istenen termik santrale izin vermeyen Çevre Düzeni Planı’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca değiştirilmesine itiraz etmeye hazırlanıyor

Bartınlıların termik santrale karşı mücadele etmeye devam ediyor. Amasra’da Hattat Holding tarafından yapılmak istenen Hema Termik Santrali’nin ÇED olumlu raporuna karşı  7 Kasım’da dava açmalarının ardından şimdi de santralin yapımına olanak sağlayan imar planlarına karşı harekete geçtiler.

Bartın Platformu, 6 Aralık’a kadar Amasra Kültür Park önünde ve Bartın Hükümet Caddesi Eski Belediye önünde stant açarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın termik santrale izin vermeyen Çevre Düzeni Planı’nı değiştirmesine itiraz etmek için dilekçe toplayacak.

Bartın halkı bugüne kadar başta termik santral ardından ÇED olumlu raporu ve son olarak da Çevre Düzeni Planı’na en kitlesel itirazları gerçekleştirmiş ancak bakanlık halkın taleplerini görmezden gelmişti. Buna rağmen hukuki mücadelesinden vazgeçemeyen Bartın halkı şimdi de Çevre Düzeni Planı’na itiraz için yaptığı kampanyayla herkesi itiraz etmeye ve etrafından itiraz dilekçesi toplamaya çağırıyor.

Bakanlığa verilecek olan dilekçe metni:

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NA Sunulmak Üzere BARTIN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ’NE;

Daha önce (2014 yılının haziran ayında) Amasra’ya yapılmak istenen Hema Termik Santrali ÇED askı sürecinde 10 iş günü içinde 42 bin itiraz dilekçesi verdik. Fakat siz 42 bin dilekçeye rağmen bizleri yani halkın iradesini yok sayıp, bir şirketin çıkarlarını kollayacak şekilde önce ÇED olumlu kararı verdiniz, sonra şimdi de yine termikçi şirketin çıkarlarını kollayacak şekilde Çevre Düzeni planlarını
değiştirdiniz. Çevre Düzeni Planı’nda Tarlaağzı ve Gömü köylerini daha önce turizm,
balıkçılık ve ormancılık alanı olarak ayırmıştınız. Şimdi ise Karadeniz kıyısında bulunan yaklaşık 750 hektar büyüklüğündeki bu doğa harikası alana termik santral kurulmasına izin verecek şekilde Çevre
Düzeni planlarını değiştiriyorsunuz. Bu değişiklik hukuka ve devlet ciddiyetine aykırıdır. Siz o görevde gidicisiniz, fakat biz bu topraklarda kalıcıyız. Sizi bizlerin yaşadığı yer hakkında karar verirken, bizim düşüncemize değer vermeye çağırıyoruz.

BAKKA Bölgesel Kalkınma Planına göre yöre ekonomisi için tehdit unsuru olduğu belirtilen, bütün turizm planlarında turizmin geliştirileceği bölge olarak açıklanan Amasra’da turizmi bitireceği bilinen, 100 bin insanın tükettiği ücretsiz içme suyu olan Kavşak suyunu tüketecek olan, su ürünleri istihsal alanı olan Gömü ve Tarlaağzı kıyılarında balıkçılığı sona erdireceği öngörülen, termik santral binası, enkaz artıkları ve kül depolama sahası için tahsis edilecek olan 6000 dönümlük doğal meşe, kayın, gürgen ormanını yok edecek olan, “Enversiyon” tehlikesi nedeniyle yörede ölüm saçacak bacalar için
hiçbir önlem alınmamış olan termik santralin, Çevre Düzeni planlarında yer almasını sağlayan bu değişikliğin iptal edilmesi gerekmektedir.

Yukarıda açıkladığım nedenlerle Zonguldak – Bartın – Karabük illerini kapsayan 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında Tarlaağzı, Gömü köylerinin bulunduğu alana termik santralin işlenmesine dair 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında yapılan değişikliğe itiraz ediyorum.

İtirazlarımın kabulünü talep ederim. İtirazımın reddi halinde dava açacağımdan tarafıma sonuçtan karar verilmesini talep ediyorum.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑