(Evrensel – 25 Kasım 2016)

Kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için her yerde sokaklara çıkıyor.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için her yıl ülkenin dört bir yanında alanlara çağrı yapan kadınlar bu yıl da alanlarda olacak. OHAL uygulamalarının körüklediği şiddete karşı OHAL’e rağmen alanlarda olacağını söyleyen kadınlar mücadeleden geri durmamakta kararlı.

KADINLAR TEK SES: MÜCADELEYİ YÜKSELTELİM

Ankara Kadın Platformunun çağrısıyla 26 Kasım günü 14.30’da Kolej Meydanı’nda bir araya gelecek kadınların bu yıl da söyleyecek çok sözü var. Platform adına gazetemize konuşan Yurdagül Çabat, kadınlara, milletvekillerine, gazetecilere yapılan baskılara karşı mücadelenin yükseltilmesi gerektiğini vurguladı. Çabat, “Tek adam diktatörlülüğünün ve milliyetçiliğin kadına yönelik şiddeti körüklediği bu son sürece dair alanlarda olup sözümüzü söyleyecek, taleplerimizi haykıracağız” dedi.

Kadınların dayanışması ve mücadelesiyle hükümetin çocuk istismarını evlilikle cezasız kılmak için yapmak istediği düzenlemede geri adım attığını hatırlatan Çabat, tüm saldırıları geri püskürtmek için kadın mücadelesinin devam edeceğini belirtti.

Kadınlar, Ankara’da 26 Kasım Cumartesi günü saat 14.30’da Kolej Meydanı’nda toplanacak ve saat 15.00’te Sakarya’ya yürüyüş düzenleyecek.

‘OHAL VE UYGULAMALARI SON BULSUN’

İzmir Kadın Platformunun çağrısıyla bir araya gelecek olan İzmirli kadınların talepleri de OHAL sürecinin ve uygulamalarının son bulması. Taciz, tecavüz ve çocuklara yönelik cinsel istismar davalarında suçlulara yeterli ceza verilmediğini söyleyen kadınlar, suç ve suçlunun meşrulaştırılmaya çalışıldığı bu dönemde mücadelenin önemine dikkat çekti. Yasalaşan ve son olarak Meclisin Çocuk İstismarı Komisyonunda gündeme gelen ve sık sık tartışılan hadım cezasına da tepki gösteren kadınlar; “Erkek egemen kültürü devam ettiren, suçluya hasta muamelesi yapılmasına karşı da alanlarda olacağız” dedi. Tüm kadınlara çağrıda bulunan platform, KHK’lerle evrensel hukuk kurallarının yok  edildiğini söyleyerek insanların bir günde işiz bırakılmasına; seçilmiş milletvekillerinin tutuklanmasına, gazetelerin, sanat dergilerinin kapatılıp, gazetecilerin tutuklanmasına karşı tepkilerini dile getireceklerini belirtti.
İzmirli kadınlar aynı zamanda ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye’ye gelerek mülteci olarak yaşayan kadınların koşullarının iyileştirilmesi için birlik olacak.

Kadınlar, son KHK ile kapatılan kadın derneklerinin ve kayyım atanan belediyelerde sığınma evlerinin ve danışma merkezlerinin kapatılmaması için de 26 Kasım Cumartesi günü saat 17.00’de Alsancak Leman Kültür Merkezi önünde buluşulacak.

‘ERKEK-DEVLET ŞİDDETİNE KARŞI DİRENİYORUZ’

İstanbul’da da 25 Kasım Kadın Platformu tüm kadınlara bu akşam saat 19.00’da Taksim Tünel’de buluşma çağrısı yaptı. “O halde de bu halde de susmuyoruz” şiarıyla çağrı yapan platform rıza yaşının 12’ye indirilmesine, kadın ve trans cinayetlerine, kadın derneklerinin ve kadın dayanışma merkezlerinin kapatılmasına, kadınların haber alma kaynaklarının engellenmesine, barış isteyenlerin işten atılmasına, tutuklanmasına, müebbetle yargılanmasına, kadınların temel haklarının gasbedilmesine, olağanüstü hal hukukuyla gündelik hayatın cehenneme çevrilmesine, kazanımların kanun hükmünde kararnamelerle delik deşik edilmesine, şiddet ve nefretin yarattığı sessizliğe, güvencesizliğe, belirsizliğe karşı sokakta olacak.

EN AZ 236 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

2016 yılının ilk 11 ayında Türkiye’nin şiddet rakamları korkunç. Ocak ayından kasım ayına kadar erkekler en az 236 kadın öldürdü, 71 kadına tecavüz etti, 104 kadını taciz etti, 368 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 282 kadına ise şiddet uyguladı. Öldürülen kadınların büyük bölümü ayrılmak/boşanmak istedikleri sevgilileri/eşleri tarafından öldürüldü. Yine kadınlara tecavüz edenler büyük oranda kadınların kocaları/sevgilileri oldu.

İllerin toplanma yer ve saatleri: 

* İstanbul: 25 Kasım Cuma Saat: 19.00 Taksim Tünel

* Ankara: 26 Kasım Cumartesi Saat: 14.30 Kolej Meydanı

* İzmir: 26 Kasım Cumartesi Saat: 17.00 Alsancak Leman Kültür Merkezi önü

* Adana: 25 Kasım Cuma Saat: 18.00 Atatürk Parkı

* Kayseri: 25 Kasım Saat: 18.00 Eğitim Sen önü

* Diyarbakır: 25 Kasım Cuma Saat: 13.00 Koşuyolu Parkı

* Bursa: 25 Kasım Cuma Saat: 18.30 Heykel önü

* Dersim: 25 Kasım Cuma Saat: 12.30 Sanat Sokağı

* Mersin: 25 Kasım Cuma Saat: 12.00 Özgür Çocuk Parkı

* Antalya: 26 Kasım Cumartesi Antalya Kadın Platformu kadınlarla bir araya gelerek Eğitim Sen’de film gösterimi yapacak. 27 Kasım Pazar günü Emek Partili kadınlar film gösterimi ve söyleşi yapacak.