(Zeynep Kuray / BirGün – 26 Kasım 2016)

Beyoğlu Esnaf Dayanışması, AKP’li Beyoğlu Belediyesi tarafından “masa sandalye işgali” bahanesiyle 12 mekanı üç gün süreyle keyfi bir biçimde kapatılmasını Miss sokakta protesto ettiler. “Misbah elini Beyoğlu’ndan çek” sloganlarını atan esnaf, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ı, “Bu vahşi uygulamadan derhal vazgeçin! Aksi taktirde, olası bir ihtilaftan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Beyoğlu Belediyesi sorumlu olacaktır” diye uyardı.

beyoglu-esnaf-dayanismasi1

ESNAFTAN MECLİS’E ÖNERGE

Mis sokakta bir araya gelen Beyoğlu Esnaf Dayanışması, Beyoğlu Belediyesi’nin masa sandalye işgalini bahane ederek Kurabiye sokak ve Balo sokakta toplam 12 iş mekanını üç günlük süreyle kapatılmasını protesto ettiler. “Mekan kapatmalarını kabul etmiyoruz”, “Beyoğlu Belediyesini uyarıyoruz: Mekan kapatmak bir canlandırma yöntemi değildir” yazılı pankartını ile “Mekan kapatmalara son ”dövizlerini açan esnaflar, “Misbah elini Beyoğlu’ndan çek”, “ Beyoğlu bizim sokaklar bizim” sloganlarını attılar. Eylemde ilk konuşmayı yapan Kent Savunması Sözcüsü Deniz Özgür, masa ve sandalyenin bir iş mekanının kapatmanın gerekçesi olmayacağını vurguladı. Bu yönde Yargıtay’ın emsal teşkil eden bir kararı olduğunu aktaran Özgür, bu kapatmaların bir yok etme politikası olduğunu vurguladı. Özgür, bu keyfi uygulamaların derhal sonlandırılması için Meclis’e önerge vereceklerini belirti.

BU VAHŞİ UYGULAMADAN DERHAL VAZGEÇİN!

Deniz Özgür’ün konuşması ardından Beyoğlu Esnaf Dayanışması adına açıklamayı Ufuk Dündar okundu. Beyoğlu’nu bitirmeyi, kamusallığından,sosyalliğinden, kendine özgü eğlenme kültüründen, tarihinden, küçük esnafından arındırmayı kendine misyon edinen Beyoğlu Belediyesi dün itibariyle 10’da fazla mekanı kapattığını hatırlatan Dündar, “Kurabiye Sokak’ta 6, Balo Sokak’ta 6 mekanın 3 gün süreyle kapatıldığını tespit ettik. Hala tespit edemediğimiz mekanlar sayının daha da fazla olduğuna dair aldığımız duyumlar var” dedi. Toplamda 54 mekanın kapatılacağı bilgisi edindiklerine dikkat çeken Dündar, mekan kapatma gerekçesi olarak, masa-sandalye kuralının ihlali gösterilse de, belediyenin çok belirgin bir can yakma, yıldırma ve bilinçli kötülük yapma isteğinin açık göstergesi olduğunu vurguladı. Bu kapatmaların özellikle işletmelerin en yoğun olduğu Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri yapıldığına işaret eden Dündar, bunun yıldırma politikası olduğunu söyledi.

Dündar, “Tüm ülke ekonomisinin kan ağladığı hükümet politikaları nedeniyle ağır bir ekonomik krize doğru adım adım sürüklendiğimiz bugünlerde, Beyoğlu Belediyesi’nin küçük esnafa yönelik tutumunu düşmanca buluyoruz” diye konuştu. Bu yaklaşım devam ettiği taktirde Beyoğlu esnafı olarak hem mekanlarımızı korumak hem de Beyoğlu’nda var olmaya devam etmesi için daha sert önlemler almaktan çekinmeyeceğimizi ilan eden Dündar, Beyoğlu Belediyesini şöyle uyardı: ”Bu vahşi uygulamadan derhal vazgeçin! Aksi taktirde, olası bir ihtilaftan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Beyoğlu Belediyesi sorumlu olacaktır.” Dündar, tüm Beyoğlu esnafını dayanışmaya çağırdı.