(Evrensel – 29 Kasım 2016)

İzmir Valiliğinin 24 saat çalışma izni verdiği Cengiz İnşaat’a ait vinç liseye devrildi. O sırada okulda öğrenci olmadığı için can kaybı yaşanmadı.

Karşıyaka Mavişehir’de bulunan Emlakbank Süleyman Demirel Anadolu Lisesine, okulun yan tarafında AVM ve rezidans çalışması yapan Cengiz İnşaat’a ait inşaattan 50 metre uzunluğundaki vinç düştü. Vinç, sabaha karşı düştüğü için herhangi bir can kaybı yaşanmadı. Okul bir günlük tatil edilirken, inşaat sahası kapatıldı.

s_leyman_demirel_lisesi_vinc-4yeni

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde Mehmet Cengiz’e ait, Cengiz İnşaat tarafından yapımı süren AVM ve rezidans projesinde çalışan 50 metrelik vinç kule bugün sabah erken saatlerde yan devrildi. Vinç kule, hemen yanındaki Emlakbank Süleyman Demirel Anadolu Lisesi’nin üzerine düştü. Vinçin hangi sebeplerden düştüğüne dair henüz bir bilgi alınamazken, gece gerçekleşen fırtanadan olduğu tahmin ediliyor. Okulda derslere bugünlük ara verildi, inşaat sahası kapatıldı.

‘KORKTUĞUMUZ BAŞIMIZA GELDİ’

Vincin düşmesiyle birlikte lisenin bir kısmı kullanılmaz hale geldi. Vincin sabaha karşı 4.00 sularında düşmesi 900 öğrencisi ve 60 öğretmeni olan okulda herhangi bir can kaybının yaşanmasını önledi. Vinç, 9. ve 10. sınıflara ait dersliklere ve spor salonu üzerine devrildi.

Veliler ise duruma şu tepki sözlerle tepki gösterdi: “Şimdiye kadar hep bir şey olacak diye korkuyorduk. Korktuğumuz başımıza geldi. Ya çocuklar okulda iken yaşansaydı? İnşaat şirketinden şikayetçi olunmasını istiyoruz.”

‘YA BİZ OKULDA İKEN OLSAYDI’

Okulun  öğrencileri ise duruma sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getirdi. Sosyal medya paylaşımlarında, “Sabah okula bir geldik, yandaki inşaattan okula vinç düşmüş. Her yer mahvolmuş. Ya gece değil de biz okuldayken olsaydı?”, “Okulumuza vinç düştü işte bu da bizim sınıfın son hali içler acısı ya içeride biri olsaydı ihmalkarlığın böylesi” denildi.

DHA’da yer alan bilgiye göre; İl Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Karşıyaka Belediyesi yetkilileri okulda incelemede bulundu. Cengiz İnşaat yetkilileri, vincin fırtına ve rüzgara karşı ayarlı olduğunu ancak ters bir rüzgara maruz kaldığı için devrilmiş olabileceğini öne sürdü. Okul Aile Birliği eski Başkanı Mine Topçu, 2 yıldan bu yana inşaat çalışmaları nedeniyle okulda titreşim ve sarsıntı yaşandığını bunu birkaç kez inşaat yetkililerine iletiklerini ancka çözüm bulunmadığını ifade etti.

Proje daha önce de tartışmalara yol açmıştı. Meslek odalarının tepki gösterdiği ve yargıya taşınan projeye İzmir Valiliği 24 saat çalışma izni vermişti.