(KOS Medya – Foto: Stephanie Keith / Reuters – 29 Kasım 2016)

Kuzey Dakota Valisi Jack Dalrymple, dün (28 Kasım Pazartesi) yayınladığı kararname ile Morton Country’de ordunun yargı yetkisine giren alanlardaki kişilerin tahliyelerini istedi. Kararın ana hedefi Missouri Nehri’nin içme suyunu kirleteceği ve yerlilerin kutsal alanlarını yok edeceği gerekçesiyle boru hattına karşı eylemde olan yaşam savunucularının Ocheti Sakowin kampı

Valinin kararı Amerikan Ordusu Mühendisler Kolordusu’nun (US Army Corps of Engineers / USACE) yaşam savunucularının kamp alanını 5 Aralık’a kadar boşaltmalarını istemesinden bir kaç gün sonra geldi. Her ne kadar USACE’nin açıklamasında tahliye için zor kullanılması düşünülmediği belirtilse de valinin yayınladığı kararname, bölgede -30’u bulan soğukların ardından “gerçek fırtına”nın yaklaştığını gösterir nitelikte.

Bölgedekileri “sert kış şartlarından korumak için” alındığı söylenen açıklamada bölgede bulunanların bir an önce bölgeden ayrılmaları ve geri dönmemeleri istendi. Kararda ayrıca “şahısların tahliye alanına girmesine veya kalmasına teşvik eden herhangi bir eylem veya eylemsizlik, kanunda tanımlanan cezalara tabidir.” dendi.

Standing Rock Sioux Kabilesi reisinden “teslim olmayacağız”

Valinin kararına karşı bir açıklama yapan Standing Rock Sioux Kabile Reisi Dave Archambault ise yürütme kararının korku yaratmak için bir tehdit olduğunun altını çizerek yerel yetkililerin federal otoriteyi gasp ettiklerini söyledi. Valinin soğuk kış şartlarını bahane etmesini de eleştiren Archambault asıl tehlikenin soğuya karşı kurulan güvenli barınakların boşaltılmak istenmesi olduğunu söyledi. Kamu güvenliği için yapılması gerekenin bölgede uygulanan ablukanın kaldırılması ve yaşam savunucularınıa karşı uygulanan her türlü polisiye şiddetin son bulması gerektiğini de belirten Archambault yayınlanan karar ile bölgedeki insan hakları ihlallerinin artacağından endişe duyduklarını belirtti.

dakota-kis3

Dakota’da polis saldırısı: 17 yaşam savunucusu hastaneye kaldırıldı