(Diken – 30 Kasım 2016)

İktidarın eğitim sisteminde desteklediği cemaatlere bağlı özel yurtlar son dönemde peş peşe istismar skandalları, yangın ve ihmallerle anılırken, Adana’da 11 çocuk, bir eğitmenin can verdiği yangın akıllara bundan sadece bir yıl önce Diyarbakır’daki kuran kursu yangınını getirdi.

Adana’nın Aladağ ilçesinde ‘Süleymancılar’ cemaatine ait öğrenci yurdunda dün gece çıkan yangında, 10’lu yaşlarında 10 öğrenci, bir eğitmen ve dört yaşında bir çocuk yanarak can verdi. Hükümet yurdun denetlendiğini savunsa da, yerleri halı kaplı, üst kat ve çatı katı tamamen ahşap bina özel öğrenci yurtları yönetmeliğine aykırıydı.

Konya davası hala sürüyor

konya-yurt1

Fotoğraflar: DHA

Üstelik bundan önce gerekli önlemlerin alınmasına vesile olacak benzer facialar da defalarca yaşanmıştı. Bundan sekiz yıl önce Konya’nın Taşkent ilçesinde yine ‘Süleymancılar’ grubuna ait kaçak bir kuran kursunda gerçekleşen LPG patlamasında 17 öğrenci, bir eğitmen hayatını kaybetmişti. Sekiz yıldır dava sonuçlanmadı.

 Kulp çabuk unutuldu

kuran-kursu-diyarbakir4

Fotoğraf: DHA

Yüz kızartan bir başka örnek bundan sadece bir yıl önce yaşanmıştı. 1 Aralık 2015’te Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e son model zırhlı Mercedes tahsis etmesi konuşulurken, acı haber Diyarbakır’ın Kulp ilçesinden gelmişti.

kuran-kursu-diyarbakir7

Karaağaç köyündeki kaçak bir yatılı kuran kursunda, elektrikli ısıtıcı yüzünden yangın çıkmış; beşi çığlıklar içinde diri diri yanarak, altı çocuk can vermişti. Kursta sekiz ile 16 yaşları arasında 50’den fazla öğrenci eğitim alırken, 20 öğrenci yatılı kalıyordu. Yangının nedeni, kaloriferler yetersiz kaldığında açılan bir elektrikli ısıtıcıydı.

Önerge rafta bekliyor

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, facianın ardından Kur’an kursları ve yurtların Meclis tarafından incelenmesi için araştırma önergesi vermiş, ancak önerge işleme bile konulmamıştı.

CHP’li Emir, bu önergeyi hatırlatmak için yaptığı açıklamada, Adana Aladağ’da yaşanan olayın Türkiye’yi yönetme anlayışının sonucu olduğunu belirterek şunları söyledi: “Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Karaağaç Köyü’nde 1 Aralık 2015 tarihinde Kulp Müftülüğüne ait Kur’an kursunda çıkan yangından kısa bir süre sonra verdiğim araştırma önergesi işleme konulsaydı ve gerekli araştırmanın yapılması için komisyon kurulsaydı belki bugün Adana’nın Aladağ ilçesinde yaşadığımız acıyı yaşamayacaktık. 11 ay önce verdiğimiz önerge ne yazık ki hale Meclis raflarında bekliyor.”