(Yusuf Yavuz / İleri Haber – 29 Kasım 2016)

ABD’nin Kuzey Dakota eyaletinde yaşayan yerlilerin sularını ve topraklarını korumak için yaşam alanlarını etkileyecek petrol boru hattına karşı nisan ayından bu yana sürdürdüğü direniş devam ediyor. Texas merkezli Energy Transfer Partners adlı şirketler birliği tarafından inşa edilen Dakota Access Petrol Boru Hattı projesinin su kaynaklarını ve koruma altındaki yaşam alanlarını tehdit edeceği gerekçesiyle aylardır eylem yapan yerlilere yönelik polis saldırısı ABD Senatosunun da gündemine geldi. ABD ordusu ise Standing Rock Sioux Kabilesi liderine bir mektup göndererek eylemcilerin kampının 5 Aralık’a kadar kapatılmasını istedi.

Seçim şokunu atlatmaya çalışan ABD kamuoyunun uzun süredir gündeminde olan Kuzey Dakota’daki yerli protestoları ise bu kez yeni başkan Donald Trump’ın da adının karışmasıyla iyice hızlandı.

BAŞKAN TRUMP’IN O ŞİRKETTE HİSSESİ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

1480415989unnamed-1

ABD’deki yaygın medya kuruluşlarının tıpkı Türkiye’nin Gezi sürecinde olduğu gibi ‘Penguen medyası’ tavrına bürünmesi yerlilerin eylemlerindeki gerçeklerin ABD kamuoyuna ulaşmasına engel olamadı. Alternatif haber kaynaklarının gündeminde çiçeği burnunda Başkan Trump’ın, yerlilerin aylardır protesto ettiği Dakota Access Petrol Boru Hattı’nı inşa eden Texas merkezli Energy Transfer Partners şirketinde yaklaşık 50 bin hisse senedine sahip olduğunu gündeme getirdi. Trump’ın ayrıca boru hattının dörtte birine sahip olan ‘Phillips 66 Mıdstream’ şirketinde, 100 ila 250 bin arasında hisse senedine sahip olduğu belirtiliyor.

YERLİ KABİLELERİ SULARINI KORUMAK İÇİN BİRLEŞTİ

1480416011unnamed-8

Petrol boru hattından etkilenecek olan Kuzey Dakota’da bulunan Standing Rock Sioux’ların eylemlerine geçmişte birbiri ile ihtilaflı olan pek çok kabile de destek veriyor. Amerikan yerlileri uzun yıllardır ilk kez birlikte büyük bir mücadele yürütüyor. Ancak Navajo, Hopi, Apache, Lakota, Dakota, Comanche, Cherokee, Crow, Cree, Oglala Sioux ve Tlingit gibi kabilelere üye yerlilerin birlikte verdiği su mücadelesi merkezi Amerikan medyası tarafından görmezden geliniyor ya da etkisizleştirme yoluna gidiliyor.

18 MİLYON İNSANIN SU KAYNAĞI TEHDİT ALTINDA

1480416031unnamed-2

Ancak tüm bunlara rağmen dünyanın dört bir yanından ve Amerikan kamuoyundan yerlilerin eylemine destek yağıyor. İnşası süren Dakota Access Petrol Boru hattının, 18 milyon insanın su kaynağı olan Missouri Nehri’nden geçmesi planlanıyor. 3. 8 milyar Dolara mal olması beklenen boru hattı tamamlandığında ise günde 470 bin varil ham petrol taşınacak olması yerli halkın tepkisini çekiyor.

POLİSİN GÖSTERİCİLERE SALDIRISI SENATO’NUN GÜNDEMİNDE

1480416048unnamed-6

Geçtiğimiz Nisan ayından beri süren yerli eylemleri ise son haftalarda iyice hızlandı. Kuzey Dakota’daki Standing Rock Sioux’larını kutsal alanları, su kaynakları ve topraklarını tehdit eden petrol boru hattının inşasından geri adım atmayan şirketin çalışmalarını engellemek için sık sık polisle ve yerel güvenlik güçleriyle çatışan yerlilere yönelik saldırı ABD senatosunun da gündemine geldi.

SENATÖR BOOKER: ‘ORANTISIZ GÜÇ KULLANIMI ÖNLENMELİ’

1480416074unnamed-10

New Jersey Senatörü Cory A. Booker, yerli eylemleri sırasında polisin göstericilere ve gazetecilere yönelik orantısız güç kullanımını ABD Senatosu’nun gündemine taşıyarak konuyla ilgili önlem alınmasını talep etti. Yerel halkın sularını ve topraklarını korumak amacıyla petrol boru hattına karşı barışçıl eylemler yaptığını kaydeden Booker, buna karşın güvenlik güçlerinin agresif bir tutum içinde olduğuna dikkat çekerek göstericilere yönelik orantısız güç kullanımının önlenmesini istedi.

AĞUSTOS’TAN BU YANA 500’ÜN ÜSTÜNDE YARALI VAR

AFP_FV5NR

Sık sık polisle ve yerel güvenlik güçleriyle karşı karşıya kalan göstericilere biber gazı ve tazyikli su ile müdahale ediliyor. Gösterilerde çok sayıda yerli polis saldırısı sonucu yaralandı. Ağustos ayından bu yana gözaltına alınan göstericilerin sayısının ise 500’ü aştığı belirtiliyor.

ORDU YETKİLİLERİ 5 ARALIK’A KADAR KAMPIN BOŞALTILMASINI İSTEDİ

1480416116unnamed-5

Gösterileri sona erdirmek isteyen Amerikan Kara Kuvvetleri yetkilileri, protestocuların kamp kurduğu Cannonball Nehrinin kuzeyindeki alanın 5 Aralık’a kadar boşaltılmasını istedi. Ordu yetkilileri, kış koşullarının şiddetini arttırdığına işaret ederek göstericilerin güvenliğini gerekçe gösteriyor. Alanın güneyinde yeni bir kamp yeri öneren ordu yetkilileri, mevcut kamp yerinin halka kapatılacağını, girenler hakkında ise yasal işlem yapılacağını duyurdu.  Ancak Sioux Kabilesi lideri Dave Archambault, kampta kalmayı planladıklarını açıkladı. Protestocular ordunun bu talebinin yaşanan gerginliği daha da tırmandıracağına dikkat çekerken, Sioux kabilesi üyesi Isaac Weston, uluslararası haber ajanslarına verdiği demeçte, “Biz bu toprakların koruyucularıyız. Topraklarımızı ve suyumuzu korumak için buradayız. Bizi buradan çıkartamazlar. Bunun için her türlü hakkımız var” diye konuştu.