(Sendika – 2 Aralık 2016)

Urfa’da “Şehir Parkı” ile AKP’nin yerel seçimlerdeki vaatleri arasında yer alan yıkılan 11 Nisan Stad alanında AVM yükseldi

Urfa’nın merkez Haliliye ilçesinde kentin tek ana arteri olan Atatürk Caddesi üzerinde yıkılan 11 Nisan Stadı’nın yerine AK Parti’nin vaat ettiği yeşil alan projesi, Alışveriş Merkezi olarak bitme aşamasına geldi. Stad, olimpik yüzme havuzu, basket sahaları ve Emirgan Çay Bahçesi’nin yıkılmasıyla elde edilen 34 bin metrekarelik alan, 29 Mart yerel seçimlerinde AK Parti tarafından zemin altı otopark ve zemin üstü yeşil alan olarak 763 proje arasında gösterilmişti. Kentte oluşan muhalefeti “yeşil alan” ve etrafında cami ile büfeler diye sesiz kılan AK Parti’li belediye, seçimden sonra projeye uyguladığı 3 revize ile NOVADA isimli AVM’yi bitme aşamasına getirdi.

Yeşil alan yerine AVM yaptılar

15 milyon dolar muayen bedel ile 7 Mart 2015 tarihinde temelleri atılan alanda, ticari amaçla kullanılacağı ve bir otelin yapılacağına dair alınan kararlar Sivil Toplum Örgütleri (STÖ) ve halkın tepkisine neden oldu. Şehir Plancıları Odası’nın konuyu mahkemeye taşıması ile Urfa Büyükşehir Belediyesi geri adım attı. STÖ, halk ve Şehir Planlayıcıları Odası’nın itirazları üzerine, 4 katın otopark ve ticari alan olacağı, üst kısmının ise yeşil alan olacağı karar altına alındı. Bu doğrultuda hazırlanan projede imar komisyonunda geçirdiği değişiklikler ve meclisin onayı ile AVM’ye döndü. 35 bin metrekarelik alanın 32 bin metrekaresinin yeşil alan olacağını ve geri kalan kısmının ticari alan olacağına dair onaylanan projeler, etrafı demir brandalarla çevrilen alanın içinden AVM inşaatının bitme aşamasına getirilmesi ile boşa çıktı.

Belediye de bakan da onayladı

Proje aşamasında defalarca tartışmalara neden olan ve Şehir Parkı olacağı iddiası ile temeli atılan alanın tanıtım töreninde konuşan dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve şimdi Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan Faruk Çelik, “11 Nisan Şehir Parkı hayalimizdi, gerçekleşiyor. Yasal süreçler nedeniyle uzun zaman kaybettik ama Büyükşehir Belediyesi’nin gayretiyle bugün hayata geçmesinin ilk adımı atılıyor, hızlıca bitecek. Burası bir meydan ve yeşil alan olacak. Açılışa davet edilirsem kurdele kesimine de geleceğim” sözleri ile müjdeyi vermişti.

Dönemin belediye başkanı şimdi AK Parti Maraş Miletvekili Celalettin Güvenç ise, 11 Nisan Şehir Parkını yeşil alan ağırlıklı yapacaklarını söylerken, “Alanda bulunan 35 bin metrekarelik alanın 32 bini yeşil alan yapılıp regrasyon alanı olacaktır. Alt katta ise 7 bin metrekarelik yapılan ticari alanla bu bölgenin cazibe merkezi haline gelmesini sağlayacağız. Hayırlı olmasını diliyorum. Halkımıza ve vatandaşlarımıza vermiş olduğumuz sözü büyük ölçüde bu kentte uzlaşma sağlayarak gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Herkesin ortak fikrini alarak, herkes tarafından kabul edilecek bir projeyi sunduk. 30 yıl boyunca yap işlet devret modeliyle TURKMALL firmasıyla anlaşarak hayata geçiriyoruz” şeklinde konuşmuştu.

Projenin ihalesini üstlenen TURKMALL firması ise Türkiye’de yaptıkları AVM’ler ve İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Emek Sineması ile İnci Pastanesi’nin yıkımını gerçekleştirmesi ile gündeme gelmişti.

Kaynak: dihaber