(Kuzey Ormanları Savunması – 5 Aralık 2016)

Silivri ve Çerkezköy’de termik santrale geçit vermeyeceğiz!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bir KHK ile, Silivri ve Vize’de tarım ve orman alanı olan iki bölgeyi “Enerji Üretim Alanı” ilan etti ve termik santral yapmak üzere düğmeye bastı. Bu Trakya ve Kuzey Ormanları için bir ölüm fermanı daha demektir!

Planın iptalini istemek için, 9 Aralık Cuma 12.30’da Beşiktaş – Balmumcu’daki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde itiraz dilekçelerimizle birlikte buluşuyoruz.

Dilekçeyi indirmek için tıklayınız

Yaşam düşmanlarının İstanbul ve Trakya gündeminde bugün termik santral var. Muktedir ve yancısı para baronları, gözlerine kestirdikleri her yere yıkım ve zehir götürmeye içtikleri ant gereğince hareket etmeye devam ediyor. Köprüleri, taş ocakları, beton santralleri yetmedi, RES’leri kuvarsit ocakları gökdelenleri yetmedi. Felaket getiren dilleri şimdi de termik santral diyor; kömürün zehrini şimdi de İstanbul’a ve hayat kaynağı Kuzey Ormanları’na sokmak istiyorlar.

İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, çevre düzeni planlarında değişikliğe giderek Silivri ve Vize’de termik santral kurulacağını ilan etmiş durumda. Çevrenin ‘müdürleri’, önceki planlarda insan hayatını tehdit eder şekilde tarım ve orman alanları olarak geçen Çerkezköy-Silivri arası ile Tekirdağ Vize yakınlarındaki iki bölgeyi kömür parası için “Enerji Üretim Alanı” ilan etti. Kuzey Ormanları’nın güneydek’ sınır hattı boyunca ormanların ve tarım arazilerinin yıkımı için harekete geçtiler. Askıya çıkan İstanbul planı için son itiraz günü 13 Aralık Salı. Bizler de itiraz gününden önce, 9 Aralık Cuma yıkım planlarına itiraz için dilekçelerimizle İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde buluşuyoruz.

termik_itiraz_3-03

Bu bağnaz termik santral inadı, her geçen gün daha da kırılganlaşan hayatımızın çatısını, havamızın ve suyumuzun dengesi iklimi de tehdit ediyor. Karbon dioksit salımlarında çok ciddi azaltmalara gitmesi gereken hükümet, Silivri ve Çerkezköy’de planlananlarla birlikte neredeyse 80 yeni termik santrali programa alarak adeta halkına karşı yaygın ve sistematik bir cinayete soyunuyor. Kanseri, tarımın tükenişini, suların zehirlenişini, depolanamayan ve sürekli hareket eden kömür atıklarını, hortum ve sel gibi aşırı hava olaylarını, uzun süren yakıcı sıcakları ve her sene daha yükseği ölçülen sıcaklık derecelerini; kısacası iklim felaketini ve yaşamın çürüyüşünü dünyanın ve ülkenin kaderi haline getiren adımları bilinçli olarak atıyor.

Yansın diyorlar marul maydanoz, domates kararsın, karpuz kurusun! Yıkılsın ormanlar, açılsın cüruf sahaları! Havanız, suyunuz, toprağınız zehirlensin; astım olsun, akciğersiz kalsın çocuklarınız! Biz de diyoruz ki, yök öyle, boğulmayacağız kömürünüzle! Gerze’nin ‘Termik istemeyik’ dediğini biliyoruz. Yirca ‘Zeytinimi kesme’ dedi ve püskürttü sizi, bizden iyi siz biliyorsunuz!

İşte biz de aynı yolun ilk adımını atıyoruz. Trakya’nın ve İstanbul’un tüm yaşam savunucuları, Marmara’nın nefesi için termik santral mücadelesine başlıyor. İstanbul’un tüm yaşam savunucularına çağrımızdır: gelin hep beraber bu zehre karşı duralım. Gelin hep beraber ormanın, yaşamın, geleceğin sesi olalım. Kırmızı beyaz boyunlu canavarlara karşı zeytinin dirayetini örnek alalım.

9 Aralık Cuma saat 12:30’da, elimizde itiraz dilekçemiz, İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde buluşalım. İstanbul için, Trakya için direniş vaktidir!