(KOS Medya – 3 Aralık 2016)

Sakarya Üniversitesi’nin ‘Sakarya İlinin Karasal ve İç Su Ekosistemleri Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme İşi Projesi’ çerçevesinde sürdürülen bir yüksek lisans tez çalışmasında, Türkiye kuş türü listesine yeni bir kayıt daha eklendi. ‘Gömlekli karga’nın ilk kez Türkiye’de Sakarya’da görüldüğü bildirildi. 2 tane oldukları görülen ‘gömlekli karga’lar izlenmeye alındı.

DHA’da yer alan habere göre, Sakarya Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı lisansüstü öğrencisi Tuba Tüfekçi’nin, Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Uzun danışmanlığında yürüttüğü yüksek lisans tez çalışmasının, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Biyolojik Çeşitlilik Dairesi Başkanlığı’nın ‘Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi’ kapsamında yapıldığı belirtildi. Çalışmada ‘Sakarya İlinin Karasal ve İç Su Ekosistemleri Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme İşi Projesi’ çerçevesinde gömlekli karga olarak adlandırılan Corvus Albus’un Türkiye’de ilk kez Sakarya’da görüldüğüne dikkat çekildi. 2 tane oldukları görülen ‘gömlekli kargalar’ izlenmeye alındı.

Doç. Dr. Ali Uzun, Sakarya’da görülen kuşun gömlekli karga olarak adlandırılan bir tür olduğunu belirterek, “Kargagiller familyasına ait bir tür. Bu tür Türkiye’de ilk kez kaydedildi. Türün yayılış alanı Afrika kıtasının güney yarısı ve bu bölge için yerli bir tür. Bunun dışında Portekiz, İspanya ve Yemen’den de kayıt var. Türün en yoğun yaşadığı bölge Güney Afrika ve Madagaskar. Gömlekli karganın neden Türkiye’de olduğu, buraya nasıl geldiği ve Türkiye’de başka yerlerde olup olmadığı henüz bilinmiyor. Ancak tür izlenmeye alındı. Kuşlar göçmen olmasa bile uçma yetenekleri sayesinde kolayca bölge, hatta kıta değiştirebiliyorlar. Düzenli göç edenlerde daha sık rastlansa da göç etmeyenlerde böyle sürprizler yapabiliyor ve yayılış alanının dışına çıkabiliyor. Göç yolunu kaybetmeye bağlı olarak gelişen bu tür sürprizlere, insan eliyle serbest bırakmalar da eklenince, bu tür durumlar sık yaşanır hale gelmeye başladı. Ancak bu durum bio ekolojik bir nedenden de kaynaklanabilir. Çünkü göçmen olmayan türlerin zamanla göçmen özelliği kazanması, göçmen olanların göçmeyi bırakması var olan bir durum. Ancak tüm bu soruların cevabı türün izlenmesiyle ortaya çıkarılacak. 15 Kasım 2016 tarihinde ilk kez görülen tür, 2 birey olarak kaydedildi ve bugüne kadar tür kampüs içerisindeki varlığını devam ettirdi.”