(Evrensel – 9 Aralık 2016)

Ordu Çevre Derneği 10 Aralık İnsan Hakları Haftası nedeniyle yaptığı basın açıklamasında sürdürülebilir bir yaşam ve temiz bir çevre vurgusu yaptı.

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, insanın temel haklarının korunabilmesi için, yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürebileceği temiz bir çevreye ihtiyaç olduğu belirtildi. ORÇEV’in açıklamasında “Günümüzde üretimin ve tüketimin sürekli arttırılmasına yönelik uygulamalar nedeniyle doğanın dengesi bozulmuş, çevre kirliliği tehlikeli boyutlara ulaşmıştır. Bu uygulamalar devam ettiği sürece insanların en temel hakkı olan yaşama hakkı tehlike altındadır. Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. İnsanların bu hakkını elinden almak bir insanlık suçudur.” ifadeleri kullanıldı.

Ordu’da yaşanan çevre talanına karşı iç hukuku tükettiktensonra uluslararası hukuk sürecini de işlettiklerini belirten ORÇEV Yönetimi “İçinde derneğimiz üyelerinin de bulunduğu davacıların beş yıl önce açtığı Ordu HES davası geçtiğimiz yıl sonuçlanmıştır. Davacılar HES’in bulunduğu ilçede yaşamıyor diye önce Ordu İdare Mahkemesi, sonra Danıştay, daha sonra Anayasa Mahkemesi tarafından ehliyetsiz kabul edilerek reddedilmişti. İç hukuktaki bütün başvuru yollarını tüketen davacılar, geçtiğimiz gün, en temel haklarını savunabilmek için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuruda bulundular” denildi.