(KOS Medya – 12 Aralık 2016)

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nn 27 Ekim’de “Ergene Havzası 1/100000 ölçekli Revizyon ve Çevre Düzeni Plan Değişikliği” ile 1/25000’lik planları değiştirerek Silivri – Çerkezköy ve Vize’de iki bölgeyi Enerji Üretim Alanı ilan etmiş, bölgede linyitle çalışması planlanan iki termik santralin kurulacağı da planlara işlenmişti. Plan değişikliklerine ve kurulmak istenen termik santrallere karşı Trakyalılar seslerini yükseltmeye devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz Cumartesi 64 hektarı Çerkezköy, 480 hektar Silivri’de kalacak termik santral projesine karşı belediyeler, STKlar ve Çerkezköylüler bir araya geldi.

DHA’dan Şaban Kardeş’in haberine göre Tekirdağ’ın 11 belediyesinin Çerkezköy Belediyesi 29 Ekim Spor Kompleksi’nde düzenlediği protestoya CHP milletvekilleri Ali Şeker, Emre Köprülü, Erdin Bircan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, ile çevre ilçelerin belediye başkanları, çevre örgütleri, sivil toplum kuruluşları ile vatandaşlar katıldı.

trakya-cerkezkoy2
Çerkezköy’de termik santral kurulmaması için imza toplanan etkinlikte konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak şunları söyledi:

“Trakya deyince gündeme bir konu geliyor, termik santral kurulması. Marmara Ereğlisi Belediye Başkanımız bu konudaki mücadelesini sürdürüyor. Şimdide gündeme Çerkezköy geldi, ancak bu defa çok sert kayaya çarptılar. Çerkezköy Belediye Başkanımız Vahap Akay’a rastladılar. Biz bu termik santrale Trakya da izin vermeyeceğiz. Termik santrale hayır dedik, itiraz ettik. İtirazlarımız kabul edilmez ise gerekli mahkemeye başvuracağız ve bu işin takipçisi olacağız. Sivil toplum kuruluşlarına da bu konudaki duyarlılıkları için teşekkür ediyorum. Biz 11 ilçe belediye başkanımız ve Trakya halkımız ile kol kola vererek mücadele edeceğiz ve bu santralin kurulmasına izin vermeyeceğiz.”

trakya-cerkezkoy-dogan-kantarci

Doğanay Kantarcı: “Sadece Çerkezköy’ü değil tüm Trakya’yı düşünmeliyiz. Termik santral ormanları ve su kaynaklarını tehdit ediyor. Mücadele gerekli” (Foto: KOS Medya)

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Toprak İlme ve Ekoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay ile Prof. Dr. Doğan Kantarcı, termik santrallerin çevreye vereceği zararlar konusunda sunum gerçekleştirdi.

İstanbul Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Trakya topraklarının her karışının verimli tarım arazisi olduğunu belirterek, “Sürdürülebilir bir kalkınmanın temeli olabilecek bu toprakların korunması, hepimizin vicdani borcudur.Toprağımıza, havamıza, suyumuza, geleceğimize sahip çıkmalıyız. Trakya’da Termik Santral istemiyoruz” dedi.

Termik santrallerin yandaşların kar etmesi için kurulduğunu ileri süren CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, “5 Temmuz’da darbeyi püskürttük. Şimdi termik santralin Trakya’ya yapılmasını da darbe gibi püskürtmek zorundayız” dedi.

Trakya’da çevre katliamının yaşandığını söyleyen TBMM Çevre Komisyon üyesi ve CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, “Son dönemlerde ülkemizin dört bir yanında termik, nükleer santraller yapılıyor. Ancak son dönemlerde Trakya bölgesini özel seçiyorlar. Ergene, Marmara Ereğlisi’nde ve bir çok yerde iptal edilmesine rağmen yeni planlarla önümüze getiriyorlar. Bu termik santraller kurulduktan sonra çocuklarımızın hepsi hasta olacak. Termik santralin kurulmaması için Trakya olarak bir olup direneceğiz” dedi.

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, 64 hektar Çerkezköy, 480 hektar Silivri’de konumlanacak olan kömürlü termik santrale dur demek için toplandıklarını söyledi. Kurulması düşünülen santralin 500 bin nüfusu etkileyeceğini belirten Akay, “Çocuklarımızın aldıkları nefese, içtikleri suya, bu verimli toprakların çöl olmasına karşı çıkmak için buradayız. Bugün burada siyaset yok, ancak bugün bu termik santrale kimler evet diyor kimler hayır diyor bunları görmek için buradayız. Bu topraklarda nefes alan herkesin sağlığını, geleceğini düşünmek bizim boynumuzun borcudur” diye konuştu.