(Nilay Vardar / BİA – 15 Aralık 2016)

Afet yasası kapsamında “riskli alan” ilan edilen Bağcılar’daki Albayrak sitesinde yaşayanlar belediyenin sözleşmesini imzalamadıkları için zorla tahliye edildiler.

Bağcılar Demirkapı Mahallesi’ndeki Albayrak Sitesi Bakanlar Kurulu kararıyla Mayıs 2013’te riskli alan ilan edildi.

Kooperatif usulüyle kurulan sitede evler 1992’de teslim edildi. Sitede 716 kat maliki ve 26 tanede kapıcı dairesi bulunuyor. Yaklaşık 2500- 3 bin kişi yaşıyor.

Bağcılar Belediyesi, iştirak firması Başak A.Ş. ile sitenin yerine yeni bir site yapmak istiyor. Bu kapsamda ev sahipleri ile sözleşmeler imzalanıyor. Anlaşmayan 12 ev bugün polis ve zabıta eşliğinde zorla tahliye edildi.

Belediye 9 Aralık’taki açıklamasında “Sitede boşaltmayan 12 hane tüm iyi niyetimize rağmen yaşamaya devam etmektedir. Zorla tahliye işlemini kendilerine mağduriyet yaşanmaması için yapmayıp rıza ile terk etmeleri beklenmektedir. Hane sahiplerine 16 Aralık 2016 tarihine kadar ek süre verilmiştir” demişti.

“Elektrik, su yok, hırsız var

bianet’e konuşan Tolga Avcı, belediyenin ev sahiplerine sözleşmeyi imzalatmak için her türlü baskı ve şiddet yoluna başvurduğunu alzheimer hastası olan babasına bile sözleşme imzalatmaya çalıştıklarını söyledi.

“Belediye bize 40 bin borçlandırarak, daha küçük evler için ucu belirsiz bir sözleşme imzalatmak istiyor. Bu borcun 100 bine kadar çıkma ihtimali var. Kabul etmedik. Belediye bunu kabul ettirmek için her türlü baskı, tehdit ve şiddet yoluna başvurdu.

“Bir aydır elektrik, su, doğalgaz ve telefonumuz kesik. Elektrik ve su saatlerini, boruları söktüler. Evlerimize yaklaşık 30 kere kapı zorlanarak hırsız girmeye çalıştı. Yakalıyoruz da ama hiçbir işlem yapılmıyor. Amaç korkutarak bizi iknaya zorlamak. Bir aydır evlerimizde nöbet tutuyoruz. Müteahhitler tarafından saldırıya uğradık.

“Her türlü hukuksuzluk yapıldı”

“Bu süreçte her türlü hukuksuzluk yaşandı. Ev babamın üstüne kendisi alzhemir hastası ve Kayseri’de bir bakımevinde kalıyor. Oraya gidip ona sözleşmeyi imzalatmaya çalışmışlar. Oysa babamın vasisi benim. Düşünün bunu bile yaptılar. Daha neler yapabileceklerini siz tahmin edin.

“Üç ay önce 31 Aralık’ta tahliye olacağına dair tebligat gelmişti. Ona bile uymadılar. Belediye ile görüşmemiz vardı bugün ama sabah polis, zabıta eşliğinde bizi itekleyerek eşyalarımıza zarar vererek çıkardılar. Bize de isterseniz ‘evsizler barınağına’ gidin diyorlar. 12 aile var burada, yaşlısı yeni doğum yapanı var. Şu anda gidecek bir yerimiz de yok. Riskli alan kararına, belediyenin sözleşmesine karşı hukuki yollara başvurduk. Henüz sonuçlanmadı.”

“Kamu tehdidiyle zorla sözleşme”

Avukat Hürriyet Azak, sözleşmenin kamu tehdidiyle imzalattırıldığını belirterek barınma hakkının ihlal edildiğini belirtti.

“Burada binalar depremden sonra güçlendirilmiş. Bir risk söz konusu değil. Tamamen rantsal bir dönüşüm yapılmak isteniyor. Belediye de mülkiyet hakkını koruyacağına müteahhitliğe soyunmuş. Her şey baştan sonra hukuksuz. Yıkım ruhsatı yok, kara düzen şeklinde hiçbir güvenlik önlemi olmadan yıkım yapılıyor. Bunu da şikayet ettik. Müvekillerimin eşyaları için de tazminat davası açacağız.”

Albayrak sitesinde 9 Aralık’ta yıkımın devam ettiği binada asansör boşluğunda sitede yaşayan ve iki sene önce taşınan ev sahiplerinden Halil Sarı’nın cesedi bulundu. Sarı, kalan eşyalarını eve almak için gitmişti. Konuyla ilgili soruşturma sürüyor.