Haber

Published on Aralık 15th, 2016 | by Kuzey Ormanları Savunması

Zehir soluyoruz, ölüyoruz!

(Mehmet Özgün / Antakya Gazetesi – 11 Aralık 2016)

Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker, hava kirliliğine bir kez daha dikkat çekti, bu konuda yetkilileri önlem almaya davet etti. Yine kış, yine kömür, yine hava kirliliğinin gündemimizde olduğunu belirten AÇKD Başkanı Selda Asker, Antakya’nın kaderinin bu kışta değişmediğini bildirdi ve “Senelerdir bağırıyoruz, duyun bizi diyoruz, zehir soluyor, ölüyoruz. Şehre giren kömürlerin yeterince denetlenmemesi, yakıcılara gerekli eğitimlerin verilmemesi, yanlış kömür yakılması, baca, filtre kontrollerinin yapılmaması sonucu nefes alamayacak hale geldik. Özellikle akşam saatlerinde hava kirliliği tehlikeli boyutlardadır. Acil önlemler alınmazsa özellikle yaşlılar, çocuklar, kalp hastaları, astımlılar için tehlike çanları çalmaktadır” dedi.

Valilik, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeler derhal önlem almalıdır …

İlimizin, hava kirliliği açısından;  her yıl yapılan hava kirliliği ölçümlerinin değerlendirilmesi sonucunda belirlenen, kirlilik derecelendirilmesine göre kirli iller arasında yer aldığını söyleyen AÇKD Başkanı Selda Asker, konu ile ilgili açıklamasında şunlara yer verdi: “Çevre ve şehircilik bakanlığının web sayfasında her gün yayınlanan ulusal hava kalite indeksinin Verilerine göre dünya sağlık örgütünün belirlediği pm10 değerlerinin kat be kat üzerinde pm10 değerleri ile  ÖLÜYORUZ … Bu değer 7 Aralık 2016 tarihinde saat 19.00 itibariyle 580, 8 Aralık 2016 tarihinde 476 ug/m3 yani Dünya sağlık örgütünün belirlediği sınır değeri olan 20ug/m3 ün katlarca üzerindedir.

Bilimsel veriler tüm gerçekliği ile ortadayken, Valilik, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeler derhal önlem almalıdır. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, binalarda kömür yakımı, bacalar denetlenmelidir. Hava kirliliğini minimum düzeye indirecek tedbirler tüm hava kirletici etmenler için alınmalıdır. Motorlu taşıtlarında hava kirliliğine etkisi fazladır. Temiz ulaşım  planlaması yapılmalı, toplu taşım, raylı taşım v.b. gibi çevreye en az zarar veren ulaşım türleri desteklenmeli ve geliştirilmelidir.

Gelinen bu noktada artık bir yaşam savaşı veriyoruz. Yaşamak içinde temiz havaya, suya ve gıdaya ihtiyacımız var. İnsanlığın temel ve yasal ihtiyacı olan havasına, suyumuza, toprağımıza sahip çıkmak en tepeden en aşağıya kadar hepimizin görevidir. Zaman yok, bir kez daha yineliyoruz zehir soruyoruz ve hemen şimdi buna hep beraber DUR demek zorundayız.”

Tags: , , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑