Duyuru

Published on Aralık 16th, 2016 | by Kuzey Ormanları Savunması

Çanakkale, 17 Aralık Cumartesi Çanakkale Köprüsü’nü tartışacak

(Mine Tarım / İşte Çanakkale –  15 Aralık 2016)

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Başkanı. Prof. Dr. Türker Savaş yaptığı basın açıklamasında Çanakkale Boğaz Köprüsü paneline vatandaşları davet etti.

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Başkanı. Prof. Dr. Türker Savaş “Çanakkale Boğaz Köprüsünü ve Otoyol Projesini tartışıyoruz” konulu panelin 17 Aralık Cumartesi günü Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirileceğini belirtti.

Prof. Dr. Savaş gerçekleştirdiği basıntoplantısında, Çanakkale’yi şekillendirecek olan Balıkesir Çanakkale Planlama canakkale-koprubölgesi 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planının 16 Şubat 2015 itibariyle yürürlüğe girdiğini söyledi.

Konuyla doğrudan ilgili TMMOB’a bağlı bazı odaların söz konusu ÇED planına itiraz ettiklerinin altını çizen Savaş, bu itirazların incelenmesi neticesinde 16 Şubat 2015 tarihinde plana Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tekrar olur verdiğini dile getirerek, “ Ancak itirazların yeterince değerlendirilmediğini düşünen odalar Balıkesir Çanakkale planlama bölgesi 1/100.000 ölçekli ÇED planına karşı dava açmışlardır. Dava sürmektedir. Geçtiğimiz Temmuz ayında ise plan değişikliğine gidilmiştir “dedi.

Çanakkale’yi hem sosyo-ekonomik hem de kültürel açıdan kökten değiştirme potansiyeli bulunan ÇED planında öngörülen Boğaz Köprüsü ve bağlantı yolları ihalesinin 26 Ocak 2017 tarihinde yapılacağını kaydeden Savaş, “ Söz konusu altyapı projelerinin gerek ekolojik gerekse tarımsal açıdan neler getirip neler götürebileceğini kamuoyuyla paylaşmak için Çanakkale TMMOB İKK olarak 17 Aralık Cumartesi günü saat 15:00’de Prof.Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri 2. Katında bir panel düzenlemekteyiz” şeklinde konuştu. 

BARAN BOZOĞLU GELİYOR

Panelde Çanakkale Çevre sorunları konusunda hakim olan Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu’nun konuşmacı olarak yer alacağını belirten Savaş, Şehir Plancıları Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Hakan Karademir’in Çanakkale kamuoyunu hem Balıkesir Çanakkale planlama bölge 1/100 bin ölçekli ÇED planı öngörüleri hem de Marmara Bölgesi ÇED konusunda aydınlatacağını söyledi.

Savaş ayrıca Kuzey Ormanları Savunması adına panele katılacak Selma Kanbur’un Kuzey Ormanları Savunması’nın İstanbul Boğazı 3. Köprüsü konusundaki edinimlerinin aktaracağını, Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Yönetim Kurulu üyesi İrfan Mutluay’ın ise Çanakkale Boğaz Köprüsü ve bağlantı otoyollarının Çanakkale tarımına olası etkilerini anlatacağını sözlerine ekledi.

canakkale-koprusu

 

 

Tags: , , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑