(Diken – 17 Aralık 2016)

Başbakan Binali Yıldırım, 13 askerin yaşamını yitirdiği saldırının ardından katıldığı açılış töreninde, saldırıların hedefinin, hızlı tren, havalimanı ve otoyolların inşasını engellemek olduğunu savundu.

Kayseri’de er ve erbaşların taşındığı halk otobüsüne düzenlenen saldırıda 13 asker yaşamını yitirmiş, 55 kişi de yaralanmıştı.

Kahramanmaraş’taki toplu açılış ve temel atma töreninde konuşan Yıldırım, “Bu saldırılar bizim hızlı trenle buluşmamızı geciktirir ama engelleyemez. Modern havalimanını geciktirir ama engelleyemezler. Otoyolları yapmamıza engel değiller. Bugün burada 500 milyonun üzerinde 60 tesisimizi hizmete açıyoruz. Maraş’ın uzun süredir beklediği iki tane önemli eseri de başlatıyoruz. Bir tanesi Kahramanmaraş’a çok büyük ve güzel havalimanı terminali yapacağız, onun da temelini atıyoruz” dedi.

‘Bu millet esir olmaz’

Saldırılardan ötürü yılmayacaklarını belirten Yıldırım, “Terörle yıldırmayı düşünenlere, günahsız insanları hedef alarak, ayar vermeye çalışanlar bu millet korkmaz, yılmaz, pes etmez. Maraşlı, Türk milleti diz çökmez, bu bayrak inmez, bu ezanlar dinmez” diye konuştu.

15 Temmuz darbe girişimini hatırlatan başbakan, “Bu güzel ülkenin insanları, Kahramanmaraş’ın yiğit kadınları 15 Temmuz gecesi yazdıkları destanla bütün dünyaya alçaklara boyun eğmediğinizi gösterdiniz. Allah sizden razı olsun. Bu milletle oyun oynanmaz. Bu millet hiçbir zaman esir olmaz”dedi.

‘Alçaklar, Maraş burada; ne zaman gelirseniz gelin’

Kararlılık mesajı vermeyi de ihmal etmeyen Yıldırım, açılış töreni programını iptal etmemesini de şöyle açıkladı: “Bana dendi ki, bugün canlı bomba patladı. Şehitlerimiz var. Kahramanmaraş’taki programını değiştirin dediler. Alçaklar işte Maraş burada. Ne zaman gelirseniz gelin. Kiminle gelirseniz gelin. Topunuz gelin. Bu vatanın kahraman evlatları hakkınızda gelir.”