(Alicem Aydın / Evrensel – 19 Aralık 2016)

Havalar soğudu. Sokak hayvanlarının en zorlu mevsimi başladı. Ancak kışın bu çetin şartlarında onların hayatını kolaylaştıracak dört sıcak dokunuş var.

Havanın soğumasıyla sokaktaki hayvanlar için yılın en zor dönemi başlar. Kış vücut ısılarını korumak ve yemek bulmak için her zamankinden fazla enerji harcaması gereken sokak hayvanlarını, yemek bulmada da zorlar. Kışın bu çetin şartlarında sokak hayvanlarının yaşantısına sıcak dokunuşlar yapabiliriz. İşte o 4 küçük dokunuş:

SU KAPLARI BIRAKIN

Kedi köpek ve kuşların su kaynağı olarak kullandığı küçük birikintiler kış aylarının gelmesi ile beraber donduğundan su bulmakta zorlanabilirler. Unutmamamız gereken bir şey var ki o da su, yaşamdır. Birçok sokak hayvanı su bulamadığı için ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalır. Sokak hayvanlarının su ihtiyacını karşılamak için de yapacağımız iş çok kolaydır. Büyük bir pet şişeyi yarısından keserek iş görecek bir su kabı yapabiliriz. Ara sıra da su kabındaki suyun donup donmadığını ve temizliğini de kontrol etmemiz gerekiyor.

YEMEK İHTİYAÇLARINI KARŞILAYIN

Fazla gelen ya da yenmeyip kalan yemeklerle sokak hayvanlarının yemek ihtiyaçlarını karşılayabiliriz. Ama artan yemekleri sokak hayvanlarına verirken dikkatli olunmalı. Bozulmuş yemekler kesinlikle verilmemeli. Yemekler bir kap içinde verilmeli. Bunun için evde bir kap hazırlanabilir.  Bunun için büyük pet su kapları kullanılabilir. Sokak hayvanlarına özel yemek de yapılabilir.

SAĞLIK DESTEĞİ SAĞLAYIN

Yaralı sokak hayvanları ile karşılaşıldığnda yapılması gereken ilk iş veterine götürmektir. Eğer veterinere götürme imkanı yoksa, hayvana eczanede satılan Betadin gibi acıtmayan tendürdiyotlar ile pansuman yapabilir, tahriş olmuş akan gözlerine yine eczanede satılan antibiyotikli göz damlalarından damlatıp göz pomadı (Teramicyn) sürebilirsiniz. Ama doğru çözüm onun bir veterinere götürmektir.

BARINAK YAPIN

Evde bulunan veya evde bulunmasa bile kolayca ulaşabileceğimiz eşyalar ile barınak yapabiliriz. Sokak hayvanları için yaptığımız barınakları güvenli bir köşeye bırakarak kış aylarına sokak hayvanlarının soğuktan korunmasını sağlayabiliriz.

Barınak yapmak için malzemeler:

Kedi-köpeklerin içerisinde rahat edebileceği büyüklükte bir karton koli. Kutunun çevresini kaplayacak sayıda çöp torbası ya da naylon. Kutunun altı tarafını da kaplayacak sayıda köpük (foamboard). Koli bantı, maket bıçağı, cetvel.

BARINAK NASIL YAPILIR?

Köpüklerden karton kutunun etrafını kuşatacak şekilde altı parça kesilir. Her bir parça, kutunun farklı bir yüzeyiyle aynı ebadda olmalıdır. Evin tabanını ve tavanını oluşturacak parçalar biraz daha uzun olabilir.

Kesilen parçalar, koli bant kullanılarak önce karton kutunun ait oldukları yanlarına, sonra da birbirine yapıştırılır. Böylece kutunun etrafı köpüklerle kaplanmış olur.

Yağmura ve kara karşı koruma sağlamak için kutunun dört bir yanı, köpüklerin üzerinden geçirilen naylon parçalarıyla kaplanır, naylon parçaları sıkıca birbirine ve kutuya bantlanır.

Kutunun bir yanında sokak hayvanlarının giriş çıkışına yetecek büyüklükte bir kapı açılır.
Kutunun çöp gibi görünmesini engellemek için üzerine ‘Kedileri soğuktan korumak içindir; lütfen atmayın’ gibi yazılar yazılır.