(Sendika – 18 Aralık 2016)

Gazi Mahallesi’nde, acele kamulaştırma kararına karşı bir düğün salonunda mahallelinin yaptığı toplantı, kar maskeli ve otomatik silahlı polisler tarafından basıldı. Ancak polis ablukasına rağmen halk toplantısı gerçekleştirildi

İstanbul Gazi Mahallesi için alınan acele kamulaştırma kararına karşı Sultangazi Kent Savunması ve mahalle halkının, Sultan Düğün Sarayı’nda düzenlediği halk toplantısı polisler tarafından basıldı.

“Propaganda yapıyorsunuz” diyerek salona baskın düzenleyen kar maskeli ve otomatik silahlı polisler salondakileri dışarı çıkardı. Polis, mahallelilerin salon önünde bekleyişini sürdürmesi üzerine de “dağılın” anonsu yaptı.

ist_gazi_mahallesi_halk_toplantisi_18aralik-3

Ancak polis ablukasına rağmen halk toplantısı Zübeyde Hanım Mahallesi’nde gerçekleştirildi.

Sultangazi Kent Savunması’ndan bir yaşam savunucusu, toplantı günü öncesinde de polisin OHAL’i bahane ederek toplantıyı yaptırmamak istediğini belirterek şunları söyledi: ”Toplantı için bildirimde bulunmuştuk ancak bulunduktan bir gün bile geçmeden yapamayacağımızı söylediler. Mahallelinin de yapılması yönündeki desteğiyle toplantının yeri ve zamanını değiştirmedik. OHAL bahanesiyle bu toplantıyı yaptırmamaya çalışıyorlar. AKP tarafından Gazi gibi yoksul mahallelerde planlanan büyük değişimin bir ayağı bu. Yalnız acele kamulaştırmaya karşı mücadeleyi engellemeye çalışmıyorlar, polis ablukaları ve baskılarla buranın sosyo-kültürel yapısını değiştirmeye çalışıyorlar.”