(BirGün – 22 Aralık 2016)

ABD Başkanı Barack Obama, ülkenin kuzeyindeki karasularında petrol ve doğalgaz çıkarılmasını süresiz olarak yasakladığını duyurdu

Görevi bırakmaya hazırlanan ABD Başkanı Barack Obama, Kuzey Kutbu ve Atlantik Okyanusu’ndaki bölgelerin karasularında petrol ve doğalgaz çıkartılmasını süresiz yasakladı.

Hamle, Obama’nın Ocak’ta görevi bırakmadan önce bölgeyi koruma girişimi olarak görülüyor. Seçilmiş başkan Donald Trump taraftarlarının, Obama’nın bu kararını geri çevirmesi zor olabilir. Beyaz Saray kararın “güçlü, sürdürülebilir ve yaşayabilir bir Kuzey Kutup ekonomisi ve ekosistemi” için alındığını açıkladı. Yasağa gerekçe olarak ayrıca kültürel ihtiyaçlar, vahşi yaşamla ilgili kaygılar ve bölgenin petrol sızıntılarına karşı tehditte açık olması gösterildi.

Kanada da adım attı
Öte yandan Kanada da Washington ile birlikte, kendi Kuzey Kutup bölgelerinde benzer bir adım attı. Kanada kararı beş yılda bir gözden geçireceğini duyurdu. Obama’nın koyduğu yasak ise kalıcı olarak açıklandı. Karar ülkede tartışma yarattı. Amerikan Petrol Enstitüsü “süresiz yasak” diye bir şey olmadığını ve Trump’ın kararı geri almasını umduklarını söyledi.