(Ramazan Fişek / Saray Gazetesi – 22 Aralık 2016)

Traktaş şirketi Saray’ın Kavacık Mahallesinde patlatmalı Granit Taş Ocağı faaliyet alanını genişletmek için mahalle sakinleriyle bir araya gelmek amacıyla toplantı düzenlemek istedi. Kavacık Mahallesi sakinleri toplantıya katılım göstermedi. Saray Doğayı Koruma Derneği ve Doğal Yaşamı Koruma Vakfı başta olmak üzere mahalleliler, toplantının gerçekleşmesi planlanan kahvenin önünde barikat oluşturdu. ‘Şirket defol köyümüz bizimdir’ sloganları atan kitle, toplantının gerçekleşmesine izin vermeyerek doğasına sahip çıktı.

geldi%cc%87kleri%cc%87-gi%cc%87bi%cc%87-gi%cc%87tti%cc%87ler-6

DOĞASEVERLER VE MAHALLELİ BİRLİKTE DİRENDİ
Traktaş şirketine ait patlatmalı Granit Taş Ocağı, Saray’ın Kavacık Mahallesinde bir süredir faaliyetlerini sürdürüyordu. Traktaş şirketi yetkilileri, dün saat 14.00’da Kavacık Mahallesinde bir toplantı gerçekleştirerek faaliyet alanını genişletme çalışmasını burada yaşayan vatandaşlara anlatmak istedi. Kavacık Mahallesi sakinleri toplantıya katılım göstermedi ve toplantının gerçekleşmesi planlanan kahvehane boş bırakıldı. Saray Doğayı Koruma Derneği, Doğal Yaşamı Koruma Vakfı, Saray CHP İlçe Yöneticileri ve Kavacık Mahallesi sakinleri toplantının gerçekleşeceği kahvenin önünde barikat kurarak toplantının gerçekleşmesini istemediğini dile getirdi.

geldi%cc%87kleri%cc%87-gi%cc%87bi%cc%87-gi%cc%87tti%cc%87ler-4

TRAKTAŞ YETKİLİLERİNE DOĞASEVER BARİKATI
Pankartlar asıp slogan atan doğaseverler ve Kavacık Mahalle sakinleri faaliyetini sürdüren Traktaş şirketine ait patlatmalı granit taş ocağına tepki gösterdi. Doğasını korumak istediğini ve taş ocağına karşı olduklarını dile getiren kitle, Traktaş şirketi yetkililerini toplantının gerçekleşmesi planlanan kahvehaneye sokmadı.

AÇIKLAMAYI KAVACIK MAHALLE MUHTARI YAPTI
Konuyla ilgili açıklamayı kitle adına Kavacık Mahalle Muhtarı Osman Çengelli gerçekleştirdi. Muhtar Çengelli “Değerli katılımcılar ve değerli basın mensupları, buraya biz mahalle halkına destek vermek için geldiğiniz için hepinize teşekkür eder saygılarımı sunarım. Bizler bu mahallenin insanlarıyız. Burası daha önce köydü. Burada atalarımız yaşadı bizlere emanet etti.” dedi.

geldi%cc%87kleri%cc%87-gi%cc%87bi%cc%87-gi%cc%87tti%cc%87ler-5

“GEREKİRSE KÖYÜMÜZÜN DİRENİŞ ŞEHİDİ OLURUZ”
Muhtar Çengelli konuşmasını “Bu köy çok eski yerleşim alanı. Hala Bulgarlardan kalma evler var. Böyle tarihi bir yeri yok etmeye kimsenin gücü yetmez. Ormanlar sadece Orman Bakanlığı’nın değil. Maden daireleri kağıt üzerinden yerleri böyle sermayedarlara satıyor. Burada yaşayan insanları düşünmüyor. Biz köyümüzü yok ettirmeyeceğiz. Gerekirse köyümüzün direniş şehidi oluruz. Gene de bu topraklarımızı ve ormanlarımızı sermaye patronlarına talan ettirmeyiz. Biz Kavacık mahalle halkıyız.” diyerek noktaladı.

geldi%cc%87kleri%cc%87-gi%cc%87bi%cc%87-gi%cc%87tti%cc%87ler-3

MAHALLE HALKI TAŞ OCAĞINA TEPKİLİ
Mahalle muhtarının konuşmasına alkışlarla destek veren Kavacık Mahallesi sakinleri, evlerinde patlatmalı granit taş ocağı faaliyetleri sebebiyle evlerinin duvarlarında çatlak oluştuğunu dile getirdi. Taş ocağını istemediklerini dile getiren mahalle sakinleri, yaşadıkları doğayı korumak için mücadelelerinin süreceğini dile getirdiler.

geldi%cc%87kleri%cc%87-gi%cc%87bi%cc%87-gi%cc%87tti%cc%87ler-7

TOPLANTI GERÇEKLEŞMEDİĞİNE DAİR TUTANAK TUTULDU
Traktaş şirketi yetkililerinin toplantı gerçekleştirmek için gelmesiyle birlikte, kitle sloganlarını yoğunlaştırdı ve Traktaş yetkililerinin toplantının gerçekleşmesi planlanan kahvehaneye girmesi engellendi. Olay yerine Jandarma ekipleri de gelirken, Traktaş şirketi yetkilileri ve Çevre Bakanlığı görevlileri toplantının gerçekleşmediğine dair tutanağı Jandarma koruması eşliğinde başka bir mekanda yazıldı ve imzalandı. Saray Doğayı Koruma Derneğinde yönetici olan ve mesleği avukat olan kişiler de şirketin tutanağına alternatif olarak tutanak tuttu.

geldi%cc%87kleri%cc%87-gi%cc%87bi%cc%87-gi%cc%87tti%cc%87ler-1