(Evrensel / 23 Aralık 2016)

Ali İsmail davasında cezalar ‘kasten öldürme’ suçundan değil, ‘kasten yaralama’ suçundan verildi. Gürkan Korkmaz: Hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Eskişehir’deki Gezi Parkı eylemlerinde Üniversite Öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesi davasında, sanık Polis Memurları Mevlüt Saldoğan’a verilen 10 yıl 10 ay ve Yalçın Akbulut’a verilen 10 yıl hapis cezasını onadı. Kararı Evrensel’e değerlendiren Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz, kararın ‘kasten öldürme’ değil ‘kasten yaralama’ suçundan verildiğini belirterek, ‘hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz’ dedi.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Eskişehir’deki Gezi direnişi sırasında polis ve esnaf tarafından dövülerek öldürülen Üniversite Öğrencisi Ali İsmail Korkmaz davasında polislere verilen cezaları onadı. Sanık Polis Memurları Mevlüt Saldoğan’a 10 yıl 10 ay ve Yalçın Akbulut’a da 10 yıl hapis cezası verilmişti.

Daire, sanık Polis Memuru Ebubekir Harlar’a, “Kasten yaralama sonucu ölüme neden olma” suçundan verilen hapis cezasını ise eksik ceza tayininden bozdu. Daire, Harlar’ın, “suçun yardımcısı” değil “faili” olduğuna karar verdi.

Yerel Mahkeme, Harlar’a 8 yıl hapis cezası vermiş, fiil tam olarak gerçekleşmediği için cezayı önce yüzde 50, ardından da altıda bir oranında iyi hal indirimiyle 3 yıl 4 aya düşürmüştü. Harlar’ın, tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak tahliyesi kararlaştırılmıştı. Sanık Polis memurları Hüseyin Engin ve Şaban Gökpınar hakkındaki beraat kararları da onandı.

‘KARARI AYM’YE TAŞIYACAĞIZ’

Kararı Evrensel’e değerlendiren Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Avukat Gürkan Korkmaz, “verilen kararı Anayasa Mahkemesine taşıyacağız. Anayasa Mahkemesi de adil bir karar vermez ise AİHM’ye giderek hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. Kararın ‘kasten öldürme’ değil ‘kasten yaralama’ suçundan verildiğini ve Yargıtay tarafından onandığını belirten Korkmaz , “Katillerin kasten yaralama suçundan ceza almasını ve Yargıtay tarafından onanmasını adil bulmuyoruz. Kamera kayıtları, dava dosya tutanakları şahısların ‘kasten öldürme’ suçundan ceza almaları gerektiğini gösteriyor” diye konuştu.  Adil bir karar verilene kadar hukuk mücadelesini sürdüreceklerini söyleyen Korkmaz “Şahısların aldıkları ceza adalete olan inancımız ve kamuoyunun adalete olan güvenini yaralamıştır” dedi.

KİM NE CEZA ALMIŞTI?

Güvenlik nedeniyle Kayseri’ye alınan dava, 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülmüş, Saldoğan’a, ‘Kasten yaralama sonucu ölüme neden olma’ suçundan 13 yıl hapis cezası verilmişti. Bu ceza daha sonra ’iyi hal’ nedeniyle 10 yıl 10 aya düşürülmüştü. Akbulut’a 10 yıl, Harlar’a 3 yıl 4 ay hapis cezası verilmişti.

İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever adlı esnaflar altışar yıl sekizer ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını usul yönünden bozmuştu. Saldoğan hakkında ‘kasten öldürme’den dava açıldığını, ama ağırlaştırılmış yaralamadan ceza verildiğini hatırlatan Yargıtay, Saldoğan’ın ‘kasten öldürme’den savunma yaptığını. ama ‘ağırlaştırılmış yaralama’dan ek savunma verilmediğini vurgulamıştı.

Aileyse, cezanın ‘Kasten yaralama sonucu ölüme neden olma’ değil ’kasten öldürme’ suçundan verilmesini istemişti. Yargıtayın kararı bozmasıyla Saldoğan ve Akbulut yeniden yargılanmış, yerel mahkeme önceki kararlarının arkasında durmuştu.