(Sendika.org – 22 Aralık 2016)

Hattat Holding tarafından Amasra’ya yapılmak istenen termik santrale karşı mücadele sürerken tek bir kelime konuşmayan AKP Bartın Milletvekili’ne Bartın Platformu tepkili: Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç sonunda konuşmuş. O da goygoy (laf kalabalığı) yapmak için

Amasra’ya termik santral yapımı için ÇED olumlu izninin verilmesinin ardından aylardır imza toplayarak dava açan Bartın Platformu, bu süreçte hiçbir açıklama yapmayan AKP Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’a seslendi. Yaklaşık üç aydır süren çalışma boyunca tek bir kelime etmeyen Tunç, sonunda konuştu. Ancak konuşması Bartınlıların tepkisini çekmekten başka bir şeye yaramadı.

3 ay sonunda konuştu onlar da hep goygoy

Konuya dair açıklama yapan Bartın Platformu; Tunç’un üç aydır süren kampanya boyunca hiçbir şekilde destek açıklaması yapmamasına tepki gösterdi, “Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç sonunda konuşmuş. O da goygoy (laf kalabalığı) yapmak için” dedi. Bartınlıların Tunç’a tepki göstermesinin sebebi ise konuşmasının tamamının karşılığı olmayan laflardan ibaret olması.

Bartınlılar Tunç’un sözlerine tepkilerini şöyle dile getirdi:

Tunç, Amasra’ya yapılmak istenen termik santrale destek çıkmak için “Enerjiye ihtiyacımız var, Amasra’ya çivi çakmayanlar Amasralılara ahkam kesmesin” gibi her yöne çekilebilecek laflar söylemiş. Sayın Tunç, çıkarılacak kömür enerji değil mi? Kömürü çıkarmayın diyen mi var? 10 yıldır kömür çıkarılsın diyen biziz. Şu ana kadar 1kg kömür çıkarmayan ise arka çıktığınız şirket. Üstelik çıkarmadığı kömüre karşılık devlete ödemesi gereken tazminatı ödemeyen de yine o şirket. Haydi çıkarsın Amasra’daki kömürü de hep birlikte görelim. Kaldı ki ülkeye enerji lazımsa, Amasra’da ülkenin en kuvvetli rüzgarları var, enerji üretmek için termik santral değil de rüzgar santralleri yapılsın diyen biziz, buna kulak tıkayan siz.

Halkı yanıltan kim? AKP değil mi?

Tunç’un konuşmasındaki Amasralılara ahkam kesildiği, Amasralılara yalan söylendiği sözlerine de yanıt veren platform; “Amasralılara kim ahkam kesiyor, halka yalan kim söylüyor, halkı kim yanıltıyor sayın Tunç, siz değil misiniz? Mugada’ya Alpler Enerji firması tarafından yapılmak istenen termik santral hakkında 9 Nisan 2015 tarihinde “Bu olay sadece özel bir firmanın başvurusundan ibarettir, bölge turizm bölgesi olduğu için başvuru reddedilir, Mugada gibi Karadeniz’in en güzel köyü olan turizm cennetine termik santral düşünülemez, endişeye gerek yok” diyen siz değil miydiniz. Daha sonra da Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gidip bu termik santral ÇED sürecini durdurmak için girişimlerde bulunan da sizdiniz” diyerek Tunç’un ikili davranmasını eleştirdi.

“Hattat sevginizin nedeni nedir?”

“Bartın’da termik santral yapan Alpler Enerji olunca karşısınız, Hattat Holding olunca taraftar. Hattat’a sevginizin nedeni nedir, siz onu açıklayın Yılmaz Tunç” diyen platform, Çatalağzı örneğini hatırlatarak halkın taleplerine neden kulak tıkadığını da sordu.

AKP Bartın İl Başkanı karşı çıkıyor, AKP Bartın Milletvekili ses çıkaramıyor

Platform AKP Bartın İl Başkanı Hüseyin Manav’ın termik santrale karşı çıktığını, Amasra’nın korunması için projenin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söylediğini vurguladı:

Sayın Tunç kendi partinizin il başkanı Hüseyin Manav da, termik santralin yerinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Amasra korunması gereken oldukça önemli bir yer. Bizler enerji yatırımlarına karşı değiliz. Ancak bunun yerinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Biz istiyoruz ki, hem milli servetimiz değerlendirilsin hem de insanımıza hayat zehir edilmesin. Önemli olan Amasra” dedi.  Bu durumda hanginiz ahkam kesiyor. Siz mi, yoksa sayın Manav mı?”

“Kavşak suyunu Hattat’a peşkeş çekecek misiniz?”

Hattat Holding’in termik santralde kullanılacak tatlı suyu Kavşak Suyu’ndan temin etmekistediğini belirten platform, “ÇED raporunda belirttiği gibi Kazpınar’ı kuyusundan çıkaracağı tatlı suyu (kavşak suyu) yakınında bir yerde depolamak için Türkiye Taşkömürü kurumundan depo yapım izni ve bu suyu orman içinden termik santrale taşımak için boru hattı izni istemiş. Bunun için DSİ ve Orman İşletmesinin de izin vermesi gerekiyor. Sizin emrinizden çıkmayan bu kurumların bu izinleri vermesi demek, 100 bin insanın ücretsiz yararlandığı kavşak suyunun miktarının azalması veya yok olması demek. Sayın Tunç kavşak suyunu Hattat Holding’e peşkeş çekip, bu halkı suyunu para karşılığı almak zorunda bırakacaksınız?” diye sordu.