(Diken – 26 Aralık 2016)

İstanbul’un iki yakasını deniz tabanının altından karayoluyla birleştiren Avrasya Tüneli düzenlemesi nedeniyle Koşuyolu’ndaki otobüs durağının kaldırıldığını ve Kadıköy’e bağlantı yolunun kapatıldığından şikayet eden yurttaşlar, eylem yaptı.

‘Koşuyolu Çevre Gönüllüleri’ üyeleri ve semt sakinleri Koşuyolu’nda toplandıktan sonra Avrasya Tüneli bağlantı yoluna kadar yürüdü.

“Durağımızı da, yolumuzu da geri ver, Koşuyolu’nu hapsetme” pankartı ve “Mahalleme, parkıma, durağıma dokunma”, “Avrasya açıldı Koşuyolu kapandı” ve “İBB durağımı geri ver” sloganlarıyla yürüyen grup, yolu bir süre trafiğe kapattı.

‘Bir öğrenci karanlıkta tellere takılarak yaralandı’

Grup adına yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Avrasya Tüneli, hiçbir trafik sorununa çözüm olmamış, fakat Koşuyolu’nu ve civar mahalleleri trafiğe gömmüştür. Lambacı Sokak’tan E-5 otoyoluna, oradan da Harem ya da Kadıköy yönüne gidiş, Avrasya Tüneli yüzünden bariyerlerle engellenmiştir. Uzun araba kuyrukları oluşmuştur. Daha 1 ay öncesine kadar 10-15 dakikada gidilebilen Kadıköy, 35-40 dakikada gidilebilir olmuştur. E-5 karayolu üzerinde Kadıköy yönündeki otobüs durağı Avrasya Tüneli yüzünden kaldırılmıştır.

avrasya-eylem-bir

Buna rağmen eski durak yerini kullanmaya çalışan vatandaşlar, zorluk ve kaza riski yaşamaktadır. Koşuyolu’na gelen vatandaşlar ya bir durak önce ya da bir durak sonra otobüsten inmektedir. Bu nedenle yaralanmalı kazalar meydana gelmiş, bir öğrencimiz karanlıkta E-5 kenarında tellere takılarak yaralanmıştır.”

‘Sorumlusu sizlersiniz’

Durumu belediyeye şikayet eden yurttaşlara “Koşuyolu durağı güvenlik sebebiyle iptal edilmiştir. Yeni durak konulmayacaktır” cevabının verildiğini belirten açıklama şu sözlerle son buldu: “Vatandaş olarak yetkililerden acilen bu soruna bir çözüm bulmalarını bekliyoruz. Yaptığınız bu yanlış düzenleme sonucu çocuklarımızın, ailelerimizin veya yakınlarımızın başına bir şey gelirse, sorumlusu sizlersiniz.”