(Kübra Yavuz / Saray Gazetesi – 23 Aralık 2016)

Saray Belediyesi, Saray Kent Konseyi ve Saray Doğayı Koruma Derneği tarafından düzenlenen “Termik Santral Tehlikesine Karşı Trakya’nın Geleceği” adlı söyleşi Perşembe Günü 15.30’da Eski MYO Konferans salonunda yapıldı. Konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. Doğunay Tolunay,  Prof.Dr. Hakan Dedeoğlu Prof. Dr. Halim Orta katıldı. Katılımcılara termik santrallerin zararları, termik santrallerin yol açacağı geri dönülmez sonuçlar ve Trakya’nın karşı karşıya olduğu tehlikeler anlatıldı.

termi%cc%87k-santral-i%cc%87stemi%cc%87yoruz

KATILIM YOĞUN OLDU
Saray Belediyesi, Saray Kent Konseyi ve Saray Doğayı Koruma Derneği tarafından düzenlenen toplantıda termik santral tehlikesi ve Trakya’nın geleceği konuşuldu.Saray Eski MYO Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşiye Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Saray Belediye Başkan Yardımcıları Arif Naci Öngören, Dilaver Perçin, Saray Kent Konseyi Başkanı Mehmet Bilecen, Saray Doğayı Koruma Derneği Yöneticileri, Dayko Vakfı Temsilcileri, Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katılım gösterdi.

“TRAKYA İNSANI ÜSTÜNE ÇÖKECEK KARABULUTLARI DEĞİL, TERTEMİZ GÖKYÜZÜNÜ İSTİYOR”
Açılış konuşmasını yapan Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, “Trakya’mız bugüne dek çok değişik tehditlerle, saldırılarla ve yıkımlarla karşı karşıya kaldı. Birçoğunda püskürtmeyi halkın meşru desteğiyle başardığımız bu saldırılardan bazılarında da doğanın yıkımıyla sonuçlanan üzücü gerçeklerle karşı karşıya kaldık.” diye başladığı konuşmasında mücadele edilmesi gerektiğinin vurgusunu yaparak şu şekilde konuştu: “Marmara Bölgesi’nin akciğeri olan Kuzey Ormanları’nın neredeyse içinde olan alanlarımıza termik santral kurulması geri döndürülemeyecek felaketlere yol açacaktır. Trakya çapında tüm belediye başkanları olarak bu felaketin farkındayız. Birlikte hareket ederek, bu yanlıştan dönülmesi için halkımızın da desteğiyle mücadelemizi her alanda yükseltiyoruz. Trakya’nın insanı üstüne çökecek kara bulutları değil, tertemiz gökyüzünü istiyor. Trakya’nın insanı, Trakya’nın çiftçisi, kül bulutlarını, asit yağmurlarını değil yüzyıllardan beri tertemiz esen rüzgârını, tertemiz yağan yağmurunu hak ediyor.”dedi.

termi%cc%87k-santral-i%cc%87stemi%cc%87yoruz3

“TRAKYA’MIZ İÇİN TERMİK SANTRALLER FELAKETTİR”
Saray Doğayı Koruma Derneği adına söz alan Avukat Raif Dedeoğlu bugüne kadar bölgede yapılmak istenen termik santral girişimlerine karşı mücadele pratiklerinden bahsettikten sonra, doğa adına bütün kazanımların bugün hiçe sayıldığını belirtti. Kömürle çalışan santrallerle ilgili dünyadan örnekler veren Dedeoğlu, “Uygar ülkelerin tamamen sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiği günümüz dünyasında Termik santrallerin verimli değil ilkel olduğunu ve sanıldığının aksine pahalı bir yöntemle çalıştığını dile getirdi. Termik santraller daha fazla yok edilmesini engellemeye çalıştığımız Trakya’mız için gerçekten felakettir.” dedi.

termi%cc%87k-santral-i%cc%87stemi%cc%87yoruz-1

“TRAKYA’NIN TERMİK SANTRALLERLE YOK OLMASINI İSTEMİYORUZ”
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ülkede artan terör olaylarından üzüntü duyduğunu belirterek Biz bunu hak etmiyoruz, Türkiye bunu hak etmiyor.  Ülkemiz güçlü bir ülkedir ve mutlaka terörün üstesinden gelecektir kimsenin kuşkusu olmasın dedi. Doğal zenginliği yüzünden Saray’a özel bir önem verdiklerini belirten Albayrak, Saray’a en büyük yatırımın doğal gaz olduğunu ve bu konuda da Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban’a büyük emeklerinden dolayı teşekkürlerini iletti. “Biz kömür dumanından kurtulmak için uğraşıyoruz, daha beterini getirmeye çalışıyorlar” diyen Albayrak, “Şu anda bu toplantıları kapalı salonlarda yapıyoruz, yanlışta ısrar edilirse yarın meydanlara çıkacağız kol kola engel olacağız. Trakya’da tabiatın verdiği her türlü güzellikler var. Bu güzellikleri hiç bir zaman termik santrallerle yok etmek istemiyoruz, kabul etmiyoruz, buna izin vermeyeceğiz ” diye konuştu.

ÇARPIK VE KİRLİ SANAYİLEŞME TRAKYA’YI İŞGAL ETTİ
Konuşmacılardan Hakan Dedeoğlu çok uzun süreden beri Trakya’da verilen doğa mücadelelerini anlatarak, halkın iradesi ve direnciyle tehlikelerin önüne geçilebileceğini ifade etti. Trakya’nın zaten yeterince büyüyen ve kirlenen İstanbul’un temiz arka bahçesi olması gerekirken, İstanbul’un tüm çarpık ve kirli sanayileşmesinin Çorlu, Çerkezköy ve Lüleburgaz gibi yerlerle Trakya’yı işgal ettiğine dikkat çekti.

termi%cc%87k-santral-i%cc%87stemi%cc%87yoruz-4

SARAY HALKI GELECEĞİNİ YİTİRMEMEK İÇİN BİLİNÇLİ OLMALI
Prof. Dr Doğanay Tolunay konuşmasında özellikle Saray üzerine yaptığı incelemelerden bahsederek, 1996 yılında Saray ve civarında kurtulmak istenen termik santrallere karşı verdikleri bilimsel ve meşru mücadeleleri anlattı. Yoğun girişim ve mücadeleler sonucunda engellenen tehlikenin, 2006 yılında yine gündeme geldiğini ve yine doğa savunucuları tarafından önüne gelebildiğini aktardı. Termik santrallerin olası yıkıcı etkilerini anlatan Tolunay, bilinçli Saray halkının geleceğini yitirmemesi için mutlaka bilinçli olması gerekmesi konusunda uyarıda bulundu.

GÜNEŞKAYA YOK OLMA TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA
Prof Dr. Halim Orta ise yaptığı konuşmada su kaynaklarının önemine dikkat çekerek, yapılması planlanan termik santrallerin Trakya’daki su kaynaklarını da geri dönüşsüz biçimde yok edeceğinden bahsetti. “Ben yaptım oldu” zihniyetiyle bir iş yapılmasının felaketlere neden olabileceğini söyleyen Orta, bu tehlikenin önüne ancak bilinçli insanların ısrarla bir araya gelerek ve itiraz ederek geçilebileceğinin altını çizdi. Bugüne kadar kirlilik araştırmalarında Ergene Nehri’nin doğuş kaynağı olan Güneşkaya’da hiç inceleme yapma gereği duymadıklarını belirten Halim Orta, böyle bir gidişle artık Güneşkaya’nın bile yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalındığını açıkladı.

“MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Kapanış konuşmasını gerçekleştiren Saray Kent Konseyi Başkanı Mehmet Bilecen, termik santral tehlikesinin altını çizerek mücadeleye devam edeceğiz dedi.  Kavacık’ta gerçekleştirilmek istenen taş ocağı kapasite artırımına karşı mücadele eden, köyüne doğasına sahip çıkan Kavacık Muhtarı Osman Çengelli ’ye teşekkür ederek plaket takdim etti. Katılımcılara plaketlerin takdim edilmesinin ardından toplu fotoğraf çekimi ile konferans son buldu.