(KOS Medya – 29 Aralık 2016)

Çok milliyetçi AKP İktidarı’nın Kuzey Ormanları’ndaki yeni yağma ortağı Rusya oldu. Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya iletmesi planlanan TürkAkım doğalgaz boru hattı projesinin hükümetlerarası anlaşmasının onayına ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Trakya ve Kuzey Ormanları’nın en güzel sahil köylerinden biri olan Kıyıköy’den, şu sıralar termik santral belasına karşı mücadele eden Vize’ye kadar olan hatta boru hattı için milyonlarca ağaç kesilecek, doğa talan edilecek. Boru hattı güvenliği için Istranca Ormanları tellerle ikiye bölünecek. 

turkakim

 

AA’da yer alan habere göre, Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla adil ve ortak menfaate dayalı işbirliği prensiplerine uygun olduğu belirtilen proje, iki hattan oluşacak.

Rusya’nın Krasnodar bölgesindeki Russkaya kompresör istasyonundan, Karadeniz üzerinden Türkiye’deki alım terminaline ve devamında Türkiye üzerinden Avrupa’ya uzanacak proje, ilk defa 2014’te Rusya Başkanı Vladimir Putin tarafından duyurulmuştu.

Projede hükümetler arası anlaşma iki ülke arasında 10 Ekim’de imzalanmıştı.

Proje kapsamında, her biri 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki boru hattı inşa edilmesi planlanıyor. İlk hattın Türkiye’ye, ikinci hattın ise gerekli teminatların alınması halinde Avrupa’ya doğalgaz ulaştırması öngörülüyor.

Rus hükümeti, TürkAkım doğalgaz boru hattı anlaşmasının onaylanmasına ilişkin yasa tasarısını 16 Aralık’ta kabul etmişti.

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Enerji Komitesi Başkanı Pavel Zavalnıy da TürkAkım’a ilişkin hükümetlerarası anlaşmanın Duma’da ocak ayında oylanmasının planlandığını belirtmişti.