(İstanbul Kent Savunması – 4 Ocak 2017)

İstanbul Kent Savunması, beton martı projesine “beton” dedikleri için haklarında proje mimarı Hakan Kıran tarafından tazminat davaları açılan kent ve yaşam savunucularının yanında olduklarını belirtmek, Kabataş beton martı projesindeki hukuksuz gelişmeleri bir kez daha kamuoyuyla paylaşmak için 6 Ocak Cuma 11.00’da TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde bir basın toplantısı düzenleyecek. Basın toplantısında Hakan Kıran’a bir de yeni yıl hediyesi verilecek.

İKS’nin yaptığı açıklama şöyle: sm-4

İstanbul’un önemli tarihi bölgelerinden Kabataş’a, aktarma merkezi adı altında devasa bir beton blok konduracak olan Hakan Kıran, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sami Yılmaztürk ve ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı ile projesini eleştiren yaşam savunucuları hakkında tazminat davaları açmıştır.

Türkiye’nin içinde bulunduğu anti demokratik ortamdan ve otoriteryan iktidarın kentsel mekan üzerinde giderek şiddetlenen baskı ve sindirme politikalarından beslenen bu ‘’hem suçlu hem güçlü’’ yöntemi, bizleri ne bildiğimiz doğruları söylemekten, ne hukuksuz projeleri teşhir etmekten, ne de binlerce yıllık bu kadim kentin tarihini, kültürünü ve kolektif hafızasını katleden projelere karşı mücadele etmekten alıkoyacaktır.

Hem suçlu hem güçlü Hakan Kıran’ın dava açtığı dostlarımızın yanındayız. Bu cuma 11.00’de Karaköy Mimarlar Odası’nda basın toplantısına tüm basın emekçilerini ve yaşam savunucularını davet ederiz.

6 Ocak 2017 Cuma 11:00

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi-Karaköy (3.kat)

cagri_gorsel_001-1