(KOS Medya – 6 Ocak 2017)

Samsun’un Canik İlçesi Teknepınar Mahallesi eski muhtarı ve dört azası Pelitlik Mezarlığı’nın yanındaki 8 dönümlük orman arazisini mezar yeri olarak vatandaşlara sattı. 430 kişilik mezar yerinin satıldığı orman ‘kaçak mezarlık’ durumunda. Şikayet üzerine savcılık soruşturma başlattı.

DHA’dan Yaprak Koçer’in haberine göre Samsun’un Canik İlçesi’nin Teknepınar Mahallesi’nde 1975 yılından itibarendefin yapılan Pelitlik Mezarlığı’nın yanındaki 8 dönümlük orman arazisi, iddiaya göre 2 yıl önce eski muhtar N.Ö. ve 4 azası tarafından, yasa dışı bir şekilde mezarlık alanı gibi satılmaya başlandı. Orman arazisi, bu kişiler tarafından parsellere bölünerek, özellikle yakınlarının yanında boş mezar yeri isteyen vatandaşlara 1000 ile 5 bin lira arasında değişen fiyatlarla satıldı. Bazı kişiler yaşarken bir kaç mezar yeri satın aldı. Bazıları da vefat eden anne ve babaları için orman arazinden mezarlık yeri aldı. Söz konusu orman arazisinde yapılan incelemede, bir bölümü boş olan 430 kişilik mezar yeri satıldığı belirlendi.

Kendi tapulu arazileri gibi buraları satan eski muhtar ve azaları ile ilgili 2015 yılında Canik Kaymakamlığı’na şikayette bulunuldu.
Halen define açık olan Pelitlik Mezarlığı ve yanındaki orman arazisine zaman içerisinde çok sayıda defin yapıldı. ‘Kaçak mezar’ ile ilgili 2015 yılında Canik Kaymakamlığı bir vatandaşın yaptığı şikayeti Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletti.

İddia ile ilgili olarak Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, Teknepınar Mahallesi’nin eski muhtarı ve 4 azası ile ilgili ön inceleme talep etti. Canik Kaymakamlığı tarafından yapılan ön inceleme sonucunda eski muhtar ve 4 azası ile ilgili soruşturma açılmasına izin verildi. Önümüzdeki günlerde savcılık tarafından yapılacak soruşturmanın sonunda şüpheliler hakkında dava açılacağı belirtildi.

Söz konusu orman arazisinde yapılan incelemede, bir bölümü boş olan 430 kişilik mezar yeri satıldığı belirtildi.