(KOS Medya – 9 Ocak 2017)

CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verdiği soru önergesi ile Belgrad Ormanı’ndan geçirilmek istenen dekovil tren hattı projesini sordu.

CHP’li Gülay Yedekci önergesinde Haliç kıyısından başlayıp Belgrad ormanına geçecek olan Dekovil hattı projesi için Belgard Ormanı içindeki 6,5 km’lik bölgenin tel örgülerle çevrildiğini, bu proje ile bölgede bulunan 2 bin hektarlık ormanın sonunun geleceğini vurguladı.

CHP’li Yedekci bu bağlamda Başbakan Binali Yıldırım’a Dekovil hattı ile hangi metro hatlarının birleşeceğini, İstanbul halkının ne kadarının bu hattı kullanacağını, Belgrad Ormanı’ndan geçecek olan bu hattın güzergahını ve uzunluğunu, proje kapsamında kaç ağacı kesmeyi planladıklarını, bunun getireceği sonuçları sordu.

Ayrıca Yedekci, Belgrad Ormanı’ndan geçecek olan bu güzergahın dışında kalan ormanlık alan içinde bir projenin olup olmadığını, bu projeler kapsamında ilgili kurum, kuruluş ve üniversitelerden görüş alınıp alınmadığını, ÇED raporunun düzenlenip düzenlenmediğini ve bu güzergahın imara açılma ihtimali olup olmadığını da hazırladığı soru önergesinde Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.