(Karadeniz İsyandadır – 8 Ocak 2017)

Karadeniz İsyandadır Platformu, Sürmene Çamburnu yangını ardından, bölgenin daha önce de rant alanı olarak görüldüğünün altını çizerek üç önemli soruyu gündeme getirdi.

KİP’ten yapılan açıklama şöyle:

Sürmene Çamburnu Yangınıyla İlgili 3 Soru

1- Yangının bölgede bulunan Katı Atık Tesisi ile bir ilgisi var mıdır? Katı atık tesisinde yapılan çalışmalardan yangının çıkma ihtimali nedir?

2- Yine bölgede bulunan Katı Atık Tesisine ek olarak planlanan ve 3 gün önce ÇED Raporu yayınlanan “Katı Atık Düzenleme Tesisleri Ek Lot Projesi” için gerekli olan alanın açılmasıyla yangın arasında bir bağlantı bulunmakta mıdır?

3- Katar Emiri’nin yakın zamanda Trabzon’a gelmesi, Trabzon dağlarında “otel hayalleri” kurmasıyla bu yangının bir ilişkisi bulunmakta mıdır?

Gerçekler açığa çıkmalıdır.Kaza, ihmal ve kasıt.. Her ne olursa olsun içimiz yanmıştır. Dünya üzerinde sarı çam ağaçlarının deniz seviyesine kadar indiğinin görüldüğü nadir alanlardan olan Çamburnu tahrip edilmiştir.

surmene-camburnu2

Sürmene Çamburnu yangınıyla alakalı kaygılarımızda, endişelerimizde ve sorularımızda haklıyız. Sürmene Çamburnu rant alanı olarak görülüyor ve “nature park” gibi projeler planlanıyordu

surmene-yangini-kip