(Diken / 9 Ocak 2016)

Geçen hafta yayınlanan KHK sonucunda tüm şans oyunlarına dair lisans hakkının Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) devredilmesiyle, AKP iktidarının‘gözde’ inşaat firmalarına ‘gün doğacağı’ anlaşıldı.

Üç KHK’yla, kamuda 600’ün üzerinde akademisyenin ve binlerce memurun işten atılmasının yanısıra Milli Piyango başta olmak üzere tüm şans oyunlarının lisans hakkının TVF’ye devredildiği öğrenilmişti.

Cumhuriyet’ten Çiğdem Toker, bugünkü yazısında Varlık Fonu’nun geçmişine değinirken piyango düzenlemesinin ne anlama geldiğini irdeledi.

TVF geçen ağustosta kurulduğunda yeterince geniş yetki ve imtiyazlar verildiğini kaydeden Toker, her tür kamu varlığının devrinin mümkün olduğunu, üstelik de Sayıştay denetiminin dışında bırakıldığını hatırlattı.

‘Amaç müteahhitlerin mali sıkıntısını çözmek’

TVF’nin kurulması için verilen teklifin gerekçesi, ‘otoyollar, Kanal İstanbul, üçüncü köprü ve havalimanı, nükleer santral gibi büyük altyapı projelerine kamu kesimi borcu artırılmadan finansman sağlanması’ diye özetlenmişti.

Bunun ne anlama geldiğini Toker şöyle anlattı: “Her vesile cebimizden beş kuruş çıkmadığı söylenen, lütuf gibi sunulan Yap İşlet Devret (YİD) modelli projeleri yapan müteahhitlerin mali sıkıntısını çözmek. TVF bu işi nasıl mı yapacaktı? İktidarın ‘verilsin’ diyeceği her türlü kamu varlığını, menkul kıymet haline getirip piyasalarda satışa sunarak. Beklenen an, beş ay sonra geldi. TVF’nin ‘kâğıt’ haline getireceği ilk kamu varlıkları OHAL kararnamesiyle belirlendi.”

Satın alınacak her bilet YİD’lere

Toker, iktidarın mega projeleri dağıttığı, Türkiye’nin bilhassa Karadeniz’de önemli ekolojik alanlarda maden ve santral projelerini devrettiği ‘gözde şirketler’in bu KHK’dan nasıl faydalanacağını şöyle özetledi: “Binlerce insanın yaşamını eksilten son OHAL KHK’si müteahhitlere yaradı. Milli Piyango’nun, Türkiye Jokey Kulübü’nün lisans hakları ve at yarışlarının yapıldığı arsa araziler TVF’ye verildi. (İşin ilginç yanı, Milli Piyango zaten özelleştirme portföyündeydi.) Artık şunu söyleyebiliriz: Oynanacak her kupon, satın alınacak her bilet, kazınacak her kart, YİD projelerine bir yol olacak. Siz bunu, millete küfreden Cengiz’in de aralarında yer aldığı az sayıdaki müteahhitler olarak da okuyabilirsiniz.”