(KOS Medya – 12 Ocak 2017)

Türkiye’nin ikinci deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilmesi planlanan Rize Havalimanı ihalesini, en düşük teklifi veren Cengiz İnşaat – Aga Enerji İş Ortaklığı kazandı. AKP iktidarının büyütüp kolladığı holdingler içinde en çok doğa ve yaşam düşmanı projeye imza atanlardan biri olan Cengiz Holding, deniz ekosistemini tahrip etmekle kalmayacak havalimanı inşaatına gereken taş ve beton için Karadeniz dağlarını delik deşik etmeye devam edecek.

İhaleye Cengiz İnşaat – Aga Enerji İş Ortaklığı’nın yanısıra; Şenbay Madencilik A.Ş. – Limak İnşaat, Tav Tepe Akfen – Özaltın İnşaat, Yapı Merkezi A.Ş. – Mon İnşaat, IC İçtaş Astaldi S.P.A. – Astur ortaklıkları da katıldı.

Bugün mali tekliflerin yapıldığı ihalede, ön başvuru yapan 11 şirketten 5 tanesi davet edildi. Davet edilen Yapı Merkez-Mön İnşaat, IC İçtaş Astaldi-Astur İş Ortaklığı, Cengiz İnşaat-Aga Enerji İş Ortaklığı, Şenbay Madencilik AŞ-Limak İnşaat İş Ortaklığı, TAV Tepe Akfen-Özaltın İş Ortaklığı tekliflerini ihale komisyonuna sundu. Verilen tekliflerin içerisinde en düşük teklifi veren Cengiz İnşaat-Aga Enerji İş Ortaklığı’na verildi.

İhalenin kazanılmasının ardından 15 gün içinde imzalar atılacak ve yer teslimleri yapılarak inşaat çalışmalarına başlanacak. Çalışmaların 800 günde bitirilerek havalimanının hizmete sunulması bekleniyor. Rize merkeze uzaklığı yaklaşık 34 kilometre olan yeni havalimanının Trabzon merkeze uzaklığı 105 kilometre Artvin’e uzaklığı ise yaklaşık 74 kilometre olacak ve Yeşilköy pazar mevkiine inşa edilecek.