(Ramazan Fişek / Saray Gazetesi – 13 Ocak 2017)

Hükümet, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile 90 bin ton buğday ithal edeceğini duyurdu. Saray’da bulunan Toprak Mahsulleri Ofisinde ise toprağın altında bekletilen yerli buğdayların bulunması ise akıllarda soru işaretleri yarattı. Geçtiğimiz yıllarda Saray Toprak Mahsulleri Ofisinde alım yapılan buğdayların çürümesi gündeme bomba gibi düşmüştü. Şimdi ise toprağın altında gömülü olarak bekletilen buğdayların çürümeye mi terk edildiği merak konusu.

90 BİN TON BUĞDAY YURT DIŞINDAN ALINACAK

Uygulanan yanlış tarım politikaları nedeniyle tarımsal üretim hızla gerilerken, AKP iktidarı AB’den 90,000 ton buğday ithal etmek için ihale açtı. Türkiye Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Avrupa Birliği’nden toplam 90,000 ton buğday alımı için uluslararası ihale açtı. İhale 13 Ocak’ta sona erecek

YERLİ BUĞDAY TMO’DA YATIYOR

Tarım ülkesi olan Türkiye’nin buğdayını bile dışarıdan ithal edecek kadar nasıl bir yanlış politikayla yönetildiği bir yana dursun Toprak Mahsulleri Ofislerinde bulunan yerli buğdayların ne olacağı ise merak konusu. Saray Toprak Mahsulleri Ofisinde bulunan ve toprağın altında bekletilen buğdaylar geçtiğimiz yıllarda çürümüştü.

YERLİ BUĞDAY ÇÜRÜMEYE Mİ TERK EDİLDİ?

Geçtiğimiz yıllarda yerli buğdayın Toprak Mahsulleri Ofisinde çürümesi ve an itibariyle yerli buğdayın depolarda bekletilmesi bunun yanı sıra dışarıdan buğday alımı yapılması akıllarda soru işareti yarattı. Üreticiler ‘Bizim buğdayın nesini beğenmediniz?’ sorusuna cevap ararken en merak edilen konu ise yerli buğdayın toprak altında depolanarak bekletilmesi sonucunda buğdayların geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi çürüyüp çürümeyeceği oldu.