(KOS Medya – 16 Ocak 2017)

Kocaeli’nin Dilovası İlçesi’nde bulunan bir limandanki yakıt tankından sızan petrol denizi kirletti, deniz canlıları ve kuşlar petrole bulandı. Sızan yakıt Körfez ve Derince Sahiline kadar ulaşırken, limana bariyerler çekilerek sızıntı önlenmeye çalışıldı.

resimid_2979968

Fotoğraflar: DHA

Ergün Ayaz ve Çağla Daşcı’nın DHA’da yer alan haberine göre, bir önceki gün, Dilovası’nda bulunan bir limanda yakıt tankından yaşanan sızıntı kirliliğe yol açtı. Limandan denize yayılan yakıt nedeniyle acil müdahale ekipleri ve deniz temizlikşirketlerine bağlı ekipler limanın bulunduğu bölgeye gelerek çalışma yaptı. Rüzgarın etkisiyle Dilovası’nda yaşanan kirlilik Körfez ve Derince bölgesine kadar ulaştı. Kirliliğin yaşandığı bölgeye barikatlar çekilerek, sızıntı önlenmeye çalışıldı. Yakıt toplama gemisi ile bölgede temizlik çalışması yapıldı. İskelelere yanaşan gemilerin etrafına bariyerler çekilerek yakıt toplandı. Körfez’de bulunan limanlarda demirli bulunan gemiler de kirlilikten etkilendi. Gemilerin bordoları petrole bulanırken, temizlik çalışmasının ardından limanlardan ayrıldılar. Sızıntının olduğu limanda bariyerlerin çekildiği bölgede temizlik çalışmaları devam ederken, yetkililer incelemede bulundu.

4813991-1037x692

Denizde yaşanan kirlilik nedeniyle Körfez bölgesinde denizdeki kuşlar petrole bulandı. Kuşların bazılarının telef olduğu görüldü. Bugün kıyılara gelen bazı vatandaşlar petrole bulanan kuşları yıkayarak hayatta tutmaya çalıştı.