(KOS Medya – 17 Ocak 2017)

Kocaeli’nin Dilovası İlçe Limanı’ndan İzmit Körfezine sızan petrol onlarca su kuşun ölmesine neden olurken, yakıta bulanan 15 karabatak vatandaşlar tarafından tedavileri için Darıca’daki hayvanat bahçesinde bulunan hayvan hastanesine getirildi. Karabataklar yakıttan temizlenerek karantinaya alındı.

Erol Polat’ın DHA’da yer alan haberine göre, Dilovası’nda bulunan limandaki tanktan sızan fuel- oil İzmit Körfezi’ne sızarken, körfezde kirliliğe yol açtı. İzmit Körfezi’nde bulunan su kuşları yakıttan etkilendi. Simsiyah olan onlarca karabatak telef oldu. Körfez İlçesi’nde müteahhitlik yapan İsa Göksu, Körfez sahilinden topladığı 15 karabatağı Darıca’da bulunan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’na getirdi. Karabataklar hayvanat bahçesinde bulunan hastaneye taşınırken, bulundukları kaplardan çıkarılırken hala üstlerinden yakıtın damlası dikkat çekti. Hayvan hastanesinde üstlerinde bulunan yakıttan arındırılan karabataklar karantinaya alındı.

880izmit-2

Hayvanat bahçesindeki görevliler, daha önce de bazı vatandaşların karabataklar getirdiklerini belirterek, “Kuşların gözeneklerini tıkayan yakıtı temizliyoruz. Kuşlar bir süre karantinada kaldıktan sonra yeniden bulundukları yere bırakılacak” dedi.

Müteahhit İsa Göksu ise, “Körfez sahilinde denizdeki kirlilikten etkilenen karabatakları görünce arkadaşlarımla birlikte hayvanları kaplara aldık. Tedavileri için hayvanat bahçesindeki yetkililerle görüştük. Hayvan hastanesine kuşları teslim ettik. Kuşların bir kısmını da olsa kurtarabildiğimiz için mutluyuz” diye konuştu.