(Kırmızı Tilki – 17 Ocak 2017)

Kırıkkale’de Hüseyin Kahya parkında bulunan çok sayıda güvercin zehirli yem verilerek canice öldürüldü.
Kent merkezinde kuşların uğrak yeri olan parka zehirli yem bırakarak yüzlerce güvercini katleden kimliği belirsiz kişi yada kişiler vatandaşın tepkisini çekti. Kırıkkale Valiliği halkın büyük tepkisini çeken kuş katilini yakalamak için çalışma başlattı.

Ölen kuş sayısının bilinenden çok daha fazla olabileceğini belirtilen vatandaşlar, “Güvercinler zehirli buğdayları yedikten sonra uçuyorlar. Ölü sayısının çok daha fazla olduğunu sanıyoruz” dediler.
Kırıkkale Valiliğinin konu ile ilgili olarak mobese kameralarının incelenmesi talimatı verdiği bilgisine ulaşılırken, polis ve zabıta ekipleri şehir de diğer parklarda böylesi bir olayın yaşanmaması için çalışma başlattıkları da bildirildi.

Kırıkkale kent merkezinde yaşanan güvercinlerin zehirlenmesi olayını çok canice ve utanılacak bir olay olarak değerlendiren vatandaşlar, “Sokaklara ve meydanlara zehirli yiyecekler atarak kuşların ölümüne sebep olmak, çevre ve insan sağlığı açısından uygun değil. Emniyet güçlerimiz ve belediye zabıta ekiplerimiz olayın faillerini bulmak için koordineli bir çalışma yaparak sonuca ulaşmalıdırlar. Bunu yapanların yakalanarak haklarında yasal işlem yapılmasını istiyoruz. ” şeklinde konuştular.
Belediye Veterinerlik Müdürlüğü görevlileri zehirlenen kuşlara müdahalede bulunurken temizlik işleri ekipleri de park içinde yeni kuş ölümlerinin yaşanmaması için detaylı temizlik yaptılar.